Ana Sayfa > Yağ ve Sıvılar > Fren Hidrolik Değişimi

FREN HİDROLİĞİ DEĞİŞİM HİZMETİ

Fren hidrolik yağı, hidrolik fren sisteminde fren basıncının iletilmesinde kullanılır. Fren pedalına basıldığı zaman hidrolik basıncı fren sistemine iletir ve bu aşamada yüksek ısıya maruz kalır. Fren hidrolik yağı zamanla yüksek ısıdan dolayı çabuk kaynayıp fren sisteminin verimi düşürüp performans kayıplarına neden olabilir. Bu durumda fren pedalına basıldığında beklenen tepki gelmez; aracın fren mesafesi uzar ve geç durur. Bu sebeple fren hidrolik yağı mutlak surette kontrol edilmelidir. Fren hidroliğinin kaynama sıcaklığının aracınızın sert frenleme esnasında durup durmayacağını belirler.

Bu işlemler sırasında fren hidroliğine su ve pislik girmemesine kesinlikle dikkat edilmelidir. Bütün fren sistemi bağlantılarından hidrolik sızıntı ve kaçağı kontrol edilmelidir. Fren hidroliğinin aracın boyalı yerlerine temas etmemesine dikkat edilir. Fren hidroliğinin araç boyasını çözme özelliği olduğu unutulmamalıdır. Böyle durumlarda hemen bölge yıkanmalıdır. Sistemde kullanılmış eski hidrolik yağ kesinlikle kullanılmamalıdır.

OtoPratik, sürüş güvenliğiniz için, üreticisinin aracınız için belirttiği aralıklarla fren hidroliğini değiştirmenizi tavsiye etmektedir.

Diğer Yağ ve Sıvılar Hizmetleri