Otopratik Logo
close hamburger menu
Yolda Kalmamak İçin Akü Bakımınızı Yaptırmayı Unutmayın!

Yolda Kalmamak İçin Akü Bakımınızı Yaptırmayı Unutmayın!

Araç sahiplerinin kış bakımlarında akü bakımını da ihmal etmemeleri gerekmekte.

Dünyanın en büyük otomotiv marş aküsü imalatçılarından Johnson Controls’ün markalarından biri olan, Türkiye’de de Brisa güvencesiyle satışa sunulan Energizer, kış döneminde araç sahiplerini ‘akü bakımı’ konusunda uyarmakta. Araçların marş motoru, ateşleme, far, radyo gibi elektrikle ilgili tüm fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlayan akülere, mutlaka düzenli olarak bakım yapılması gerekmekte.

Akü bakımının ihmal edilmesi halinde, kış koşullarında yolda kalma ve trafik kazası gibi risklerin artacağını belirten uzmanlar, araç sahiplerine şu tavsiyelerde bulunmakta:

  • Aküler düzenli olarak test edilmelidir. Araç sahipleri, araçlarını servise götürdüklerinde akülerinin test edilmesini talep edebilirler.
  • Akü kapağını ve kutup başlarını anti statik bir bezle temizlemek önemlidir. Bu, kutup başlarıyla temasta olan kalıntılardan istenmeyen elektrik boşalımını önler.
  • Bu işlemle birlikte, kutup ucu penseleri de gözden geçirilmeli, gerekirse sıkarak kesintisiz bir elektrik bağlantısı olduğundan emin olunmalıdır.
  • Aküyü daha iyi doldurmak için araçlar daha uzun mesafelerde kullanılmalıdır. Kısa mesafe sürüşlerde akü tamamen dolmaz, bu yüzden arıza riski artar. Bunun nedeni arka cam ısıtıcıları, koltuk ısıtma ve fanlar gibi çok fazla enerji kullanan özelliklerdir (özellikle trafik ışıklarında beklerken veya trafikte sıkıştığınız zaman).

Akü değiştirme işleminin gelişen teknolojiyle birlikte daha karışık bir hale geldiğine dikkat çeken uzmanlar, bu işlemin mutlaka uzman eller tarafından yapılması gerektiğini vurgulamakta. Birkaç yıl önce akü değiştirme işlemini kolaylıkla her kullanıcı kendisi yapabilirken, şimdiyse komplike araçlardaki elektrik sistemleri, konfor, eğlence ve Start-Stop gibi çevre dostu teknolojiler araç sahiplerinin akülerini kendilerinin değiştirmesini zorlaştırmakta. Bir aküyü doğru bir şekilde değiştirmek için sıklıkla özel aletler ve uzmanlık gerekmekte. Örneğin; yeni sistemdeki birçok araçta, değiştirdikten sonra yeni akünüzü bir sisteme kaydetmeniz gerekir ki, bu da karmaşık bir işlem olabilmekte. Akünüz ve aracınızın bilgisayar sistemi arasındaki elektrik akımı bozulursa, bu araç kontrol birimlerinde ve elektronik donanımlarda veri kaybına yol açabilmekte. Radyolar ve pencereler gibi elektronik bileşenlerin yeniden programlanması gerekebilmekte.