Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Akü Değişimi ve Fiyatları

Motorlu araçlarda olmazsa olmaz parçalar arasında önemli bir yeri olan akü, aracın çalışması için gerekli. Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve ihtiyaç durumunda araca bunu elektrik enerjisi olarak sağlayan akü, zamanla bitebilir ya da arızalanabilir. Bu gibi durumlarda akü değişimi, akü takviyesi ya da akü tamiri ihtiyacı doğar. Ülkemizde oto elektrik hizmetleri kapsamında kategorize edilen akü hizmetleri için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Akü tamiri, akü değişimi, akü takviyesi için Otopratik mağazalarından destek alabilirsiniz. Orijinal uyumlu parça desteği ve alanında uzman teknisyenlerle güvenle hizmet alabilirsiniz. Otopratik ile akü değişimi ve akü hizmeti almak üzere online randevu pratikliğini deneyimleyebilirsiniz. Bu amaçla hemen akü değişimi randevusu alabilirsiniz.

Akü Nedir?

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden ve gerektiği zaman araca bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisi olarak sağlayan parçadır. Akü, pozitif ve negatif plakalar gibi birbirinden farklı materyallerin bir sülfürik asit ve su çözeltisine batırıldığında oluşan kimyasal reaksiyondan voltaj üretir. Akü ürettiği bu voltajı araç motoruna ilk hareketini veren marş motorunu çalıştırmak ve araç motoru çalışmadığı zamanlarda radyo, koltuk ısıtma, aydınlatma ve sensörler gibi her türlü elektrik tüketicilerine enerji sağlamak için kullanır. Araç teknolojilerindeki hızlı gelişmeyle birlikte akünün görev ve sorumlulukları da artmaktadır. Çünkü yeni model araçlarda elektrik sistemine bağlı yapılar çeşitlenmektedir. Bu nedenle doğru akü seçimi ve akü kontrolü hafife alınmamalıdır.

Hangi Aküyü Almalı?

Aküde sorun mu var, anlamak için performans testleri yapılır. Akü kutup başı – gövde kontrolleri ile mevcut araç akünüzün durumu tespit edilebilir. Bir arıza ya da sorun varsa giderilmelidir. Ama bazen akünün değişmesi gerekir.

Aracınıza alacağınız yeni akünün özelliklerinin belirlenmesi de çok önemlidir. Yeni akünün araç üreticisinin tavsiye ettiği ve aracın donanımına uygun özelliklerde olduğundan ve akü montajının düzgün yapıldığından emin olunmalıdır. Unutmayın, kutup başının aşırı sıkılması kutup başının kopmasına ya da kutup başı – kapak bağlantısının açılarak asit sızıntısı olmasına sebep olabilir. Gereğinden az sıkılması ark oluşumuna sebebiyet vererek akünün patlamasına neden olabilir.

Aracınızda akü kontrolü, akü şarjı ve akü değişimi gibi hizmetler için güvenebileceğiniz servis noktalarından destek almanız önerilir. Akü ve elektrik sistemi ile ilgili gereksinim duyduğunuz profesyonel destek için Otopratik noktalarına başvurabilirsiniz.

Akü Değişimi Fiyatları

Akü değişim fiyatları için Otopratik rehberliğinde fiyat bilgisi alabilirsiniz. Akü değişim fiyatlarını ve akü hizmetlerini fiyat bilgisi ile öğrenmek üzere fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Burada aracınızın üreticisinin verdiği bilgilere uygun olan akü seçeneğini bulmak, deneyimli ellerle araca taktırmak dikkat edilmesi gereken ana konulardır. Akü şarj etme, akü kontrolü, akü arıza tespiti (diagnostik cihazı ile) ve akü değişimi için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz.