Otopratik Logo
close hamburger menu

Otopratik Hizmetleri

Akü Şarj Etme Fiyatı

Akü Şarj Etme

Araçlar için çok önemli bir parça olan akü, zamanla biter ya da akünün ömrü sona erer. Bu iki durumda akü takviyesi, akü şarj etme ya da akü değişimi işlemleri yapılmalıdır. Akü dolumu için oto servis hizmeti almanız önerilir. Akü şarj etme süresi ise değişken olsa da ortalama bir gün kadardır.

Akü Nasıl Şarj Edilir?

Akü şarjı için oto servis uzmanlarına güvenmeniz önerilir. Zira genellikle basit bir işlem olarak görülmesine karşın hatalı uygulamalarda tehlikeli sonuçları olabilir. Akü şarj ettirme fiyatları hakkında bilgi almak için ya da size en yakın Otopratik noktasına ulaşıp akünüzü şarj ettirmek için otopratik.com.tr üzerinden teklif isteyebilirsiniz.

Akü şarj etme işlemini kendi başınıza yapacaksanız aşağıdaki detaylara dikkat etmeniz önerilir:

Öncelikle şarj cihazının açık olmadığından emin olun.

Mevcut akünüzde şarj seviyesini ne kadar olduğunu öğrenin.

Aküyü şarj cihazına bağlayın.

İşlem bitince önce akü şarj cihazını kapatın.

Akü Nedir?

Elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depolayarak kullanıma hazır hale getiren sistemdir. Aracı çalıştırmak için gereken ateşleme, çalıştırma ve araçtaki aydınlatma gibi konular için akü gereklidir.

Kurşun, sülfürik asit ana maddelerinden oluşan aküler, malzemesine ve yapısına göre farklılık gösterebilir.

Akü Ne İşe Yarar?

Akünün kullanım amacı genellikle sadece marş basma olarak algılanır. Ancak aslında kısa adı akü olan akümülatörün görevleri arasında elektrik enerjisinin depolanması ve araç içinde farklı amaçlarla kullanılması da vardır. Akünün görevleri şöyle listelenebilir:

  • Aracın ilk anda çalışabilmesi için marş motoruna elektrik akımı vermek,
  • Araç motoru çalışmadığı zamanlarda kullanılacak alıcılara akım göndermek
  • Motor çalışırken elektrik sisteminde voltaj ve amperaj dengelemesi yapmak
Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Araçların yolda kalma sebepleri arasında en yaygın olarak bilineni akü bitmesidir. Bu durumda genellikle aküden aküye enerji takviyesi yapılır. Akü takviyesi yaparken bazı şeylere dikkat etmek gerekir: Örneğin her iki akünün de aynı amper olması, akü takviyesi sırasında motoru kapatmak, kablo uçlarını doğru bağlamak ve kabloların egzoz gibi sıcak, ısınmış parçaları temasını önlemek önemlidir.

Otopratik Hizmetleri

Sabancı güvencesiyle oto bakım ve oto parça konularında hizmet sunan Otopratik, online olarak da destek alabileceğiniz ve aracınızla ilgili tüm süreci çok daha pratik bir biçimde yönetebileceğiniz bir alt yapı sunar. Sadece akıllı telefonunuzu kullanarak bir kaç saniye içinde oto servis randevusu alabilir, oto servis fiyatlarına bakabilir ya da örneğin akü şarj etme fiyatı için teklif isteyebilirsiniz.