Otopratik Logo
close hamburger menu
AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

AdBlue Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomobillerde birçok elektronik ve mekanik aksamın, araç için hayati öneme sahip sıvı yağların düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Yapılan araç bakımı işlemlerinde ve periyodik kontrollerde aracın genel durumuna ilişkin detaylar titizlikle incelenmelidir. Aracın her bir aksamı ve kullanılan her bir malzemesi sürüş güvenliği ve aracın performansı açısından oldukça önemlidir. Bu noktada sıklıkla merak edilen konulardan biri “Araçlarda adblue ne işe yarar?” sorusudur. 

Peki adblue arabada ne işe yarar? Adblue, dizel motorların egzozuna enjekte edilen üre ve su karışımıdır. Dizel yakıtın yanması sonucu oluşan bir yan ürün olan nitrojen oksit ile reaksiyona giren bu iki maddenin karışımıdır. Bu reaksiyonun son ürünü su buharı, karbondioksit ve azot tur. Bu karışım daha sonra atmosfere püskürtülür ve burada nitrojen ve suya ayrılır. Dizel araçlarda adblue ne işe yarar? Adblue'nun amacı, hava kirliliğine önemli bir katkıda bulunan nitrojen oksitin egzoz emisyon düzeylerini azaltmaktır. Doğayı korumak ve çevre kirliliğini önlemek için dizel motorların egzozuna enjekte edilir. Adblue, araçlarda zararlı emisyonları azaltmak için kullanılan bir kimyasaldır. 

Adblue Nedir?

Adblue Nedir?

AdBlue, dizel motorun egzoz akışına eklenen üre ve su karışımıdır. Adblue, araçtan kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını azaltmak için kullanılır. Adblue, genellikle araçlar rölantideyken çıkan dumanı azaltmak için de kullanılır. Peki adblue biterse ne olur? veya “Adblue biterse araç ne kadar gider?” Otomobillerde Adblue’nun 10.000 ile 15.000 km aralığında eklenmesi gerekmektedir. Adblue biterse ve yeniden doldurulmazsa bu durum aracın çekişini ve dolayısıyla performansını etkiler. 

Adblue Arabada Ne İşe Yarar?

Adblue Arabada Ne İşe Yarar?

AdBlue, zararlı nitrojen oksit emisyonlarını azaltmak için otomobillerde ve kamyonlarda kullanılan bir üre çözümüdür. Motorun yanma odasındaki hava-yakıt karışımına eklenen bir sıvıdır. Adblue adı verilen üre karışımı olarak dizel araçlarda da kullanılmaktadır. Adblue adı verilen üre karışımı olarak da benzinli araçlarda kullanılmaktadır. Motorun yanma odasındaki hava-yakıt karışımına eklenen bir sıvıdır. Adblue adı verilen üre karışımı olarak dizel araçlarda da kullanılmaktadır.

Otomobillerde adblue bittiğinde yeniden doldurulması önemli bir konudur. Böyle bir durumda alanında uzman kişilerin sunduğu hizmetlerden faydalanmak önemlidir. Otopratik kaliteli malzemeler kullanarak eğitimli personeli ile profesyonel hizmet sunmaktadır. Açık ve net bir şekilde ortaya koyduğu oto servis fiyatları ile güvenilir hizmet sunan Otopratik ile beklenmedik maliyetlerle karşılaşmadan en etkili çözümlere ulaşabilirsiniz. Araç yağ ve sıvıların değişimi için kullanılan malzemenin kalitesi hayati öneme sahiptir. Bu nedenle özellikle periyodik bakım alanında alacağınız hizmetin kalite ve güvenilirliği önemlidir. Oto servis randevusu için online olarak talep formunu doldurarak size uygun bir zaman için hızlı, kolay ve güvenilir Otopratik hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.