Otopratik Logo
close hamburger menu
Airbag Nedir? Hava Yastığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Airbag Nedir? Hava Yastığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç içerisinde, sürüş deneyimini konforlu hale dönüştürecek ekipmanların yanı sıra kişi güvenliğini sağlayan parçalara da yer verilir. Araç içi kişi güvenliğini sağlayan parçalardan birine de airbag örnek gösterilebilir. Peki,hava yastığı olarak da bilinen airbag nedir? Araçların özellikle önden veya yandan darbe aldıkları anlarda içi hava ya da gaz dolarak yerlerinden çıkan esnek kumaş torbalara hava yastığı adı verilir. Bu ve bunun gibi önemli ekipmanların arızası söz konusu olduğunda, sürücüleri uyaracak göstergeler yer alır. Göstergelerde hata görülen zamanlarda aracın tamire görütülmesi son derece önemlidir. Bazı durumlarda ise arıza olmadan periyodik bakım yaptırarak, bu ve bunun gibi durumların önüne geçilebilir. Araçların model ve donanım özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilse de hava yastıkları genellikle araçların ön kısmında iki adet, ön koltukların yanlarında iki adet ve ön kapının üst kısımlarında da yine iki adet bulunuyor.

Hava Yastığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde hava yastığı bulunmayan araç neredeyse yok denecek kadar az. Hayat kurtarma açısından büyük önem taşıyan hava yastıkları kişinin güvenliğini sağlayan en elzem parçalar arasında gösteriliyor. Hava yastıkları ilk piyasaya çıktığı dönemlerde sadece sürücü tarafında bulunuyordu. Günümüzde ise bu durum değişti. Hava yastıkları artık aracın farklı bölümlerinde yer alıyor. bu özellik sayesinde sadece sürücünün değil, araç içerisinde yer alan diğer kişilerin de güvenliği sağlanmış oluyor. Hava yastıkları, aracın olası bir kaza yapması sonucunda çarpmanın etkisi ile direk açılacak şekilde tasarlanan parçalardır. Fakat bu durum takla atan bir araç için aynı şekilde seyir etmeyebilir. Aracın yan tarafa doğru takla atması durumunda hava yastıkları beklenenin aksine açılmayacaktır. Bu durum için de yan yastıklar etkili bir koruma görevi görür. Yan hava yastıkları özellikle karın, göğüs ve kafa bölgesinin korunmasında  önemli rol oynar.

Hava Yastığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Airbag Nasıl Çalışır?

Hava yastığı sistemi, sürüş sırasında bir darbe söz konusu olduğunda devreye girecek şekilde tasarlanmıştır. Airbag nasıl çalışır sorusuna; Darbe sırasında oluşan ani hız değişimini elektronik devreleri etkinleştirmesi sonucunda kimyasal reaksiyonların meydana gelmesi şeklinde yanıt verilebilir. Bu durum hava yastıklarının şişmesine bir diğer deyişle açılmasına vesile olur.  Reaksiyon sırasında gaz ya da hava ile birlikte dolup, şişerek araç içindeki yolcuların özellikle hayati noktaları boyun ve baş bölgelerini koruma altına alır. Aynı zamanda oluşan darbe şiddetini azaltır.

Airbag Arızasında Ne Yapılır?

Airbag Arızasında Ne Yapılır?

Airbag arızası durumunda aracın ön panelinde yer alan göstergeler işaret verir. Göstergelerin yanıp sönmesi veya sönmeden yanmaya devam etmesi hava yastığı arızası belirtisi olabilir. Böyle bir arıza ile karşılaştığınızda online olarak oto servis randevusu  alarak size en yakın Otopratik noktasına gidebilirsiniz. Servis alanına gitmeden önce yine online olarak oto servis fiyat listesine göz atabilirsiniz.