Otopratik Logo
close hamburger menu
Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bir araç ne kadar güvenli olursa olsun her zaman ortaya bir sorun çıkma potansiyeli vardır. Kazaları önlemek için araçlarda aks arızasının nasıl analiz edileceğini bilmek önemlidir. Zamanında yapılan tespitlerle alınacak önlemler aracınızla ilgili ilerleyen dönemlerde karşılaşma ihtimaliniz olan yüksek maliyetlerin önüne geçecektir. Aracınızın düzgün çalışması ve sizlerin güvenliği için oldukça hayati olan parçaların bakım ve onarımlarına gerekli özeni göstermek önemlidir. Peki araçlarda aks arızası nasıl anlaşılır?

Aks arızası nedir?

Aks arızası araçlarda sık görülen bir sorundur. Aks arızasının ana sebebi aracın direksiyon hareketinin tekerleklere aktarımında sorun olmasıdır. Araç sürekli tümseklerin üzerinden geçiyorsa, lastikler ve akslar çok fazla baskıya maruz kalacaktır. Bu, aksların zamanla arızalanmasına neden olabilir. Aks arızasını önlemenin birkaç yolu vardır. Bu, akslarınızın çok fazla baskıya maruz kalmasını önemlisiniz. Arızayı önlemeye yardımcı olmak için arabanızın bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. Otomobilinizin periyodik bakım zamanlarını ihmal etmemeniz bu noktada çok önemlidir. Öte yandan aks arızalanmalarının önüne geömek için lastiklerin uygun boyutlarda ve düzgün bir şekilde takılı olduğundan emin olmalısınız. Gerekli durumlarda lastik değişimi hizmetlerinden alanında uzman kişiler tarafından faydalanmalısınız. Lastiklerinizi uygun şekilde takmak, akların çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Aks Arızası Nedenleri Nelerdir?

Aks Arızası Nedenleri Nelerdir?

Aks arızasının nedenini belirlemek için aracın geçmişine, aşınmasına ve aracın ağırlığına bakmak önemlidir. Araç büyük bir kaza geçirmişse aksın hasar görmüş olması muhtemeldir. Aks arızasını belirtileri şöyle sıralanabilir:

  • Araç aşırı yüklenirse ve dönerken dingilden gıcırtı sesi gelmeye başlarsa
  • Araç dönerken gıcırdama sesi çıkarıyorsa
  • Araç dönerken titriyor ise
  • Araç dönerken duman çıkarmaya başlarsa
  • Araç dönerken yanık kokusu geliyorsa
  • Araç dönerken çıt çıt ses çıkarmaya başlarsa

Aks Arızası Nedenleri Nelerdir?

Aks Bozuk Olunca Ne Olur?

Bir araçta aks kırılması, aracın kontrolünü kaybetmesine, kontrolden çıkmasına ve hatta tamamen durmasına neden olabilir. Aks kırıldığında araç olması gerektiği gibi sola veya sağa dönmeyecektir. Bunu önlemek için araçlarda aks arızasının nasıl analiz edileceğini bilmek önemlidir. Trafikte iken aks arızasından şüphelenirseniz, aracı park ederek veya en yakın Otopratik oto servis noktasında gelerek uzmanlardan destek almalısınız.

Aksın arızalanmaya başlayıp başlamadığını anlamanın bir yolu, arabanın bir tarafa çekiyormuş gibi hissedip hissetmediğini kontrol etmektir. Sola çekiyorsa aksın kırılması muhtemeldir. Araba sağa çekiyormuş gibi hissediyorsa, aksın gevşek olması ve sıkılması gerekmesi muhtemeldir. Aracınızda aks ile ilgili herhangi bir sorunu Otopratik uzmanları ile çözüme kavuşturulması mümkündür. Otopratik aks değişimi ve fiyatları ile ilgili sunduğu hizmetlerin kalitesini ve hizmet bedelini açık ve şeffaf bir şekilde paylaşmaktadır. Önceden bileceğiniz oto servis fiyatları ile aracınıza yaptıracağınız işlemlerle ilgili bütçenizi önceden belirleyebilirsiniz. Böylece size uygun gün ve saat için alacağınız oto servis randevusu ile yapılacak işlemlerin çerçevesini bilebilirsiniz.