Otopratik Logo
close hamburger menu
AKS Nedir? AKS Arızası Belirtileri Nelerdir?

AKS Nedir? AKS Arızası Belirtileri Nelerdir?

AKS Nedir? AKS Arızası Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen otomobillerde elektronik ve mekanik aksamlar oldukça çeşitlidir. Özellikle aracın herhangi bir azrılanma durumunda bu karmaşık aksamların en anlama geldiğini ve ne işe yaradığını bilmek hızlı bir çözüme ulaşabilmek açısından oldukça önemlidir. Aks, aracın motorundan gelen dönme hareketini tekerleğe ileten önemli bir bileşenidir. Aks tekerleğin göbeğine bağlıdır ve direksiyon mafsalını söz konusu araçtaki tekerleklere bağlar. AKS, dingil olarak da adlandırılabilir. Aks yani dingil otomobillerde diferansiyel sisteminden çıkan dönme hareketini tekerleklere ileten çelik mil anlamına gelmektedir.

Otomobillerde halk arasında dingil olarak da bilinen aks, tekerleğin iki ucunu arabanın şasesine bağlayan metal bir çubuktur. Aks, motordan gelen gücü tekerleklere iletmek için kullanılır. AKS’ın ayrıca her iki ucunda dönmesine izin veren bir yatağı vardır. Aks, güçlü ve dayanıklı olacak şekilde tasarlanmıştır. Öte yandan kimi durumlarda AKS’ın arızalanması da mümkündür. Aks arızasının birçok belirtisi vardır, ancak en yaygın olanı arabanın ön tarafından gelen yüksek sestir.

AKS arızasının belirtileri nelerdir?

AKS arızasının belirtileri nelerdir?

Bir aks veya dingil, tekerlekleri bir otomobilin direksiyon sistemine bağlayan bir şaftır. Bir AKS, bir mil ile birbirine bağlanan bir çift rulmandan oluşur. Aks, birçok faktörden dolayı arızalanabilir. Arabanızdan bir gıcırdama sesi geliyorsa veya bir tümseğe çarptığınızda bir gümbürtü duyuyorsanız, bunlar AKS arızasının belirtilerinden bazılarıdır. AKS arızasının diğer belirtileri arasında sarsıntılı veya sert direksiyon, hidrolik direksiyon kaybı veya çok hafif direksiyon sayılabilir. Bu belirtilerden herhangi birini hissediyorsanız, aracınızı alanında uzman kişilerin olduğu bilinir bir oto servis kontrolüne götürmelisiniz. Öte yandan araç bakım işlemleri ile AKS’ta olabilecek herhangi bir sorun erkenden tespit edilebilir. Böylece söz konusu problem çok fazla ilerlemeden aracın güvenliği ile ilgili önemli bir parça olan AKS için gerekli önlemler alınabilir.

Dingil olarak da bilinen aks, tekerlek ve tekerlek aksamının tekerlek göbeği ile tekerlek jantı arasında kalan kısmıdır. Aks, tekerlekten gelen kuvveti aracın şasesine ileten kısımdır. Otomobillerde aks genellikle çelikten yapılır. Aks, tekerlek ve tekerlek aksamının önemli bir parçasıdır ve tekerleğin düzgün dönmesi için elzemdir.

AKS Arızası Nasıl Giderilir?

AKS Arızası Nasıl Giderilir?

Aks, arabanın direksiyon sisteminin önemli bir parçasıdır. Aks, ön ve arka süspansiyonun bir parçasıdır. Direksiyon simidine bağlıdır ve arabanın tekerleğin dönmesini sağlayan kısmıdır. Otomobillerde aks arızası olması durumunda aks değişimi yapılmaktadır. Gerekli değişimin yapılmaması durumunda aracın yolda kalması mümkündür. AKS arızasının belirtileri, arızanın ciddiyetine göre değişiklik gösterebilir. Aks arızalanırsa, direksiyon simidinin dönmesini zorlaştırabilir. Aks ayrıca direksiyon simidini zıplatabilir veya sallayabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için düzenli olarak araç bakım işlemlerinden faydalanmak önemlidir. Otopratik’in açık ve şeffaf bir şekilde sunduğu oto servis ücretleri ile aracınız için gerekli olan işlemi alanında uzman kişiler tarafından yaptırabilirsiniz. Oto servis randevusu almak ve güvenilir olduğu kadar kaliteli hizmetlerden faydalanmak için geç kalmayın.