Otopratik Logo
close hamburger menu
Akü Bitmesin Diye Hangi Kutup Başı Sökülür?

Akü Bitmesin Diye Hangi Kutup Başı Sökülür?

Eğer uzun bir seyahate çıkıyor veya aracınızı uzun süre boyunca kullanmayacaksanız akünüzün durduğu yerde deşarj olmasının önüne geçmek için akünün kutup başı çıkarılmalı ve araç park halinde bırakılmalıdır.  Peki otomobillerde akü bitmesin diye hangi kutup başı sökülür? Bir araba aküsünü çıkarırken, her zaman önce negatif terminalin bağlantısını kesmek önemlidir. Bunun nedeni, negatif terminalin doğrudan araç şasisine bağlı olmasıdır; bu, önce pozitif terminalin bağlantısı kesilirse kısa devre oluşmasına neden olabilir. Pili düzgün bir şekilde çıkarmak için, negatif terminalin somununu saat yönünün tersine çevirerek gevşetip ardından ayırarak başlanmalıdır. Bu kabloyu diğer bileşenlerden güvenli bir şekilde uzağa yerleştirmek gerekir. Ardından, pozitif kabloyu benzer şekilde ayırarak ve bir kenara bırakarak devam edilmelidir. Bu işlemlerin güvenli bir şekilde yapıldığından emin olmak ve can güvenliğinizi korumak için alanında uzman kişilerden destek almalısınız.

Araçlarda Akünün Bitmemesi İçin Ne Yapmalı?

Araçlarda Akünün Bitmemesi İçin Ne Yapmalı?

Araç aküsünün bitmemesi için belirli adımların atılması önemlidir. Peki otomobillerde neden önce eksi kutup sökülür? Her şeyden önce, bir araba aküsünün bağlantısını keserken her zaman önce negatif terminali ayırın. Bu, açık akülerin yakınında herhangi bir kıvılcım veya alev oluşmasını önlemeye yardımcı olduğu için güvenlik nedeniyle çok önemlidir. İkinci olarak, çıkarmadan önce siyah veya negatif terminaldeki somunu gevşetmek için bir anahtar kullandığınızdan emin olun. Üçüncüsü, pozitif (kırmızı) terminalin kıvılcım veya aleve neden olabilecek başka herhangi bir metal nesneyle temas etmesine izin vermeyin. Bu adımları takip etmek, aracınızın aküsünün bitme riskini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Kutup Başı Sökülürse Araba Aküsü Biter Mi?

Kutup Başı Sökülürse Araba Aküsü Biter Mi?

Araç aküsünün doğru kutup başının sökülmesi akünün korunmasına neden olur. Bir araba aküsünün bağlantısını keserken, her zaman önce negatif konektörü (negatif kelepçe) negatif terminalden çıkardığınızdan emin olmalısınız. Bu, sistemde elektrik akışı devam ediyorsa herhangi bir kıvılcım veya kısa devre oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Negatif konnektörü ayırdıktan sonra, her iki terminali ve ona bağlı olabilecek diğer parçaları güvenle çıkarabilirsiniz.

Aracınızın aküsü ile ilgili bir sorun olduğunda Otopratik uzmanları her zaman yanınızdadır. Eğer akünüz bittiyse akü şarj etme hizmetlerinden hızlı ve kolay bir şekilde faydalanabilirsiniz. Öte yandan ömrü dolan akülerin değiştirilmesi aracınızın aniden yolda kalması ile ilgili bir riskin önüne geçer. Akü değişimi işlemleri kaliteli parçalar kullanılarak alanında profesyonel kişiler tarafından Otopratik kalite ve güvencesi ile verilen bir hizmettir. Akü değişimi ve fiyatları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak ve oto servis randevusu oluşturmak için geç kalmayın. Hemen Otopratik ekipleri tarafından sunulan hizmetlere size uygun gün ve saatte ulaşmak için randevunuzu oluşturun.