Otopratik Logo
close hamburger menu
Alternatör Nedir?

Alternatör Nedir?

Arabada ön cam silecekleri, farlarlar veya radyo gibi parçalar yer alır. Tüm bu parçaların aktif ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için elektrik gereklidir.Araç içi ihtiyaç duyulan elektriği üreten parçaya alternatör denilir. Alternatör parçasında bir arıza meydana gelmesi durumunda, yukarıda bahsi geçen pek çok parça da işlevini yerine getiremez. Bu gibi durumların önüne geçmek için oto elektrik hizmetlerinden yararlanarak, düzenli şekilde alternatör kontrolü yaptırabilirsiniz. Yazımızda merak edilen alternatör hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Alternatör Nedir, Ne İşe Yarar?

Araç  şarj sistemi üç ana bileşenden oluşur. Bunlar,  akü, voltaj regülatörü ve alternatör olarak sıralanabilir. Alternatör, iç ve dış ışıklar ve gösterge paneli gibi bir aracın elektrikli bileşenleri için gereken gücü üretir. Bahsi geçen parçalar için güç üreten alternatör, bu gücü üretmek üzere batarya ile birlikte çalışır. Araç içerisinde bulunan alternatör parçası, adını alternatif akım teriminden alır. Alternatörler tipik olarak motorun ön tarafında yer alır. Aynı zamanda pistonların yukarı ve aşağı hareketini dairesel harekete dönüştüren krank mili tarafından çalışması sağlanır. Bir takım eski model araçlar, krank mili kasnağından alternatör kasnağına kadar ayrı bir tahrik kayışını kullanmaktaydı. Ancak bu durum günümüzde, değiştirildi. Farklı bir deyişle çoğu araç içerisinde artık bir kıvrımlı kayış veya bir kayış yer alıyor.

Alternatör, araç motoru üzerinde belirli bir noktaya cıvatalanan braketler aracılığı ile monte edilir. Braketlerden biri genellikle sabit bir noktada yer alır diğeri ise tahrik kayışını sıkmak için ayarlanabilir durumdadır. Alternatör parçası, stator ve rotor ilişkisi aracılığıyla oluşan elektromanyetizma sayesinde gerekli AC gücü üretir. Meydana gelen elektrik, çeşitli elektrik sistemlerini çalıştırmak için voltaj sağlayarak aküye yönlendirilir.

Alternatör Arıza Belirtileri Nelerdir?

Alternatör Arıza Belirtileri Nelerdir?

Alternatör arızası kişilerin yaşadığı bir problemdir. Bu problem karşısında, araç farklı reaksiyonlar gösterebilir. Aracın verdiği belirtileri gözlemleyerek, anternatör parçasında meydana gelen arızayı hızlı şekilde tespit edebilirsiniz. Alternatör arıza belirtileri oldukça uzun bir listeyi oluşturur. Bu belirtilere verilebilecek örneklerden bazıları aşağıdaki gibidir;

- Loş veya Aşırı Parlak Işıklar
   Alternatör parçasında bir arıza meydana geldiğinde başladığında, elektronik aksesuarlara tutarsız voltaj sağlar. Genel olarak bu, çok loş veya aşırı parlak farlar gibi belirtilerin görülmesine neden olur.

- Bitmiş Pil
   Araçta yer alan pil, birkaç yıllık kullanımın ardından ömrünü tüketebilir. Bu durum farları açık unutma gibi durumlar nedeniyle de oluşabilir. Farklı bir yaklaşım ile bitmiş bir pil aynı zamanda alternatörün arızalı olduğunun bir işareti olabilir. Yavaş veya Arızalı Aksesuarlar Aracın elektronik aksamına yeterli güç vermeyen bir alternatör, genellikle yavaş ya da çalışmayan aksesuarlara sebep olur. Pencerelerinizin açılıp kapanmasının normalden daha uzun sürdüğünü fark ederseniz bir alternatör sorununuz olabilir.

Alternatör Arızasında Ne Yapmalı?

Alternatör Arızasında Ne Yapmalı?

Alternatör parçasında arıza olduğundan şüpheleniyorsanız teyit etmek için aracınızı en yakın Otopratik servisine götürebilirsiniz. Aracınızı kontrol ettirmeden önce akıllı cihazınız üzerinden oto servis randevusu alabilirsiniz. Aynı zamanda online olarak oto servis fiyat listesine de göz atabilirsiniz.