Otopratik Logo
close hamburger menu
Amortisör Nedir?

Amortisör Nedir?

Rahat ve konforlu bir sürüş deneyimi herkesin önceliğidir. Fakat zorlu yol yüzeyleri sürüş konforunu azaltıcı rol oynayabilir. Zorlu koşullara sahip olan yollarda dahi sürüş konforunu maksimum seviyede tutan araç parçaları vardır. Bu parçalar arasında ön plana çıkan parçalardan birine  amortisör örnek gösterilebilir. Çoğu kişi amortisör parçasını daha duymuştur, fakat amortisör hala bazı kişiler için gizemini korumaktadır. Farklı bir deyişle çoğu kişi araçta meydana gelen arıza sonucu amortisör değişimi söz konusu olduğunda bu parçadan haberdar olur. Amortisör yalnızca arıza durumunda dikkat edilmesi gereken bir parça değildir. Aynı zamanda düzenli aralıklarla amortisör değişimi yapmak da gerekir. Amortisör hakkında merak edilen pek çok konuyu yazımızda sizin için detaylı şekilde inceledik.

Amortisör Ne İşe Yarar?

Amortisör nedir sorusunun yanıtını arayan pek çok kişi mevcut. Amortisör,  aracın süspansiyon parçaları arasında yer alır. Genellikle amortisör araçta sarsılmaları önleyen ve sürüş konforunu artıran bir parça olarak bilinir. Fakat amortisörün üstlendiği görevler bununla sınırlı değildir. Amortisör aynı zamanda süspansiyon sistemi yol üzerinde oluşan bozukluklardan dolayı karşılaşılabilecek sertlikleri emen bir parçadır. Aynı zamanda amortisör için aracın yükünü taşıyan ana parça da denilebilir. ‘’Amortisörün görevi nedir?’’ sorusunun cevabı bu noktada önem kazanmaktadır. Amortisörlerin asıl görevi, yayların salınımını azaltmak ve bunun yanı sıra araç çukura düştüğünde veya  bir tümsekten geçtiğinde yol tutuşu ideal şekilde korumaktır. Bunu defalarca yaylanarak lastiklerin yol tutuşunun azalmasını engelleyerek sağlar. Aynı zamanda amortisör sürücünün hakimiyetin kaybolmasının da önüne geçer.  Amortisör küçük olmasına rağmen, büyük bir görev üstlenen etkili bir parçadır. Lastiklerin yerle temasının kesilmesine engel olur. Bu sayede araç dengeli bir şekilde sürülebilir. Amortisör sayesinde güvenli bir sürüş deneyimi sağlanır.

Amortisör Bakımı ve Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Amortisör Bakımı ve Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Amortisör herhangi bir arıza oluşmadığı takdirde değişimine ihtiyaç duyulan parçalar arasında yer almaz. Aynı zamanda amortisörlerin standart bir bakımları da mevcut değildir. Fakat aracınızın belirli kilometrelerde periyodik şekilde bakıma girmesi önerilir. Bu periyodik bakımlarda amortisörlerin de kontrol ettirilmesi avantaj sağlar. Bu sayede olası bir arıza oluşumuna mahal vermeden uzman kişiler amortisöre gerekli bakımları yapılabilir. Amortisörün kullanım ömrü, aracı kullanış şeklinize ve kullanım zamanınıza göre değişiklik gösterebilmektedir.

Amortisör Arızasında Ne Yapmalı?

Amortisör Arızasında Ne Yapmalı?

Amortisör parçasında arıza olması durumunda, uzmanlarca kontrol edilmesi ve gerekli prosedürün izlenmesi gerekir. Amortisörde bir arıza durumu meydana geldiğinde araç sürüş konforu azalır. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda, aracınızı en yakın Otopratik servisine götürebilirsiniz. Aracınızı parça tamiri veya değişimi için servise görütmeden önce akıllı cihazınız üzerinden oto servis randevusu alabilirsiniz. Online olarak randevu almanın yanında servise gitmeden önce oto servis fiyat listesine göz atarak fiyatlara da hakim olabilirsiniz.