Otopratik Logo
close hamburger menu
Arabada Şase Nedir?

Arabada Şase Nedir?

Arabada Şase Nedir?

Otomobillerin sağlam ve güvenli bir yolculuk yapmasını sağlayan birçok unsur vardır. Bu nedenle birçok parçaya sahip araçlar için en azından ortak özellikleri bilmek önemli ve hayatı kolaylaştıran niteliktedir. Araçlar birçok şekille, boyuta ve modele sahiptir. Ancak hepsinin ortak bir noktası vardır: Tüm otomobiller şaseden oluşurlar. Şasi, bir aracın şeklini oluşturan metal bir parçadır. Şasi bir aracın omurgasıdır ve temel amacı araca şekil ve destek vermektir. Peki araçlarda şasi nedir ve ne işe yarar?

Şasede İşlem Olan Araç Alınır Mı?

Şasi, bir arabanın çerçevesidir. Tüm aracın temeli olduğu için şaseler arabanın önemli bir parçalarıdır.  Şasi, motoru, şanzımanı, süspansiyonu ve direksiyon bileşenlerini bulacağınız yerdir. Şasi ayrıca benzin deposunu, egzoz sistemini ve elektrik sistemini de barındırır.

Şasede İşlem Olan Araç Alınır Mı?

Bir araç şasesi, aracın motorunu, aktarma organlarını ve diğer ana bileşenlerini taşımak için tasarlanmış aracın en temel parçasıdır. Şase olmadan araç çalışmaz ve aracı oluşturan tüm parçalar boşta kalır. Şasi üzerinden işlem yaparak araç satın almak mümkündür. Satıcı, aracın mülkiyetini alıcıya devretmek istiyorsa şasi üzerinde işlem yaparak araç satın almak iyi bir seçenektir. Peki araç şase işlem görmüş ne demek? Şasesi işlem görmüş araçların diğer araçlara göre sorun çıkarması daha yüksek ihtimaldir. Şasenin işlem görmesi demek aracın şasesinin herhangi bir sorun nedeniyle tamir edilmiş olması demektir. 

Şase Neden Önemli?

Şasi, bir aracın en önemli parçalarından biridir ve çerçevenin temelidir. Şasi, aracın çerçevesidir ve motor, süspansiyon ve şanzımandan oluşur. Şasi, aracın en önemli parçalarından bir arada tutar ve onsuz araç çalışamaz. Şasi aynı zamanda aracın dengesini kaybetmesini ve devrilmesini de engeller. Şasi aynı zamanda motorun gücünü idare etmekten de sorumludur, bu nedenle şasi güçlü çelikten yapılmıştır.

Şase Neden Önemli?

Araç Şase Neresidir?

Araç şasisi, bir arabanın omurgasıdır. Otomobilin gövdesi için destek, yapı ve temel sağlar. Birçok farklı şasi tipi vardır ve her tip belirli bir amaç için tasarlanmıştır. Araç şasisi, aracın performansının temeli olduğu için aracın en önemli parçasıdır.

Üç farklı şasi tipi vardır:

  • Tam çerçeve şasi
  • Yekpare şasi
  • Araç gövde üstü şasi

Tam çerçeve şasi, temel olarak dört tekerleğin hepsinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir şasidir. Çerçeve genellikle alüminyumdan yapılır. Yekpare şasi, temel olarak iki veya dört tekerlek üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir şasidir. Çerçeve genellikle alüminyum veya çelikten yapılır. Araç gövde üstü şasi, iki veya dört tekerlek üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir şasidir. Çerçeve genellikle çelikten yapılır.

Otomobilinizde onun güvenle ve konforla yola devam etmesini engelleyecek herhangi bir sorun olduğunda Otopratik uzmanları yanınızda. Dilediğiniz tüm oto servis hizmetlerinden hızlı, kolay ve kaliteli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Otopratik alanında uzman ve uzun yıllara varan deneyime sahip ekibi ile güvenilir hizmet sunmaktadır. Aracınızla ilgili periyodik bakım hizmetlerinden araç yağ ve sıvılarının kontorlü ve değişimine kadar birçok farklı alanda hizmet sunan Otopratik ile güvenle işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Otopratik yüksek teknolojik cihazlara sahip eğitimli ekibi ile alanında fark yaratan hizmetleri açık ve şeffaf bir şekilde paylaştığı araç servis fiyat listesi ile sunmaktadır. Otopratik uzmanlarından çözüm odaklı yaklaşımlara hizmet almak için oto servis online randevu sistemi üzerinden size uygun gün ve saati hemen seçin.