Otopratik Logo
close hamburger menu
Arabada Termostat Ne işe Yarar?

Arabada Termostat Ne işe Yarar?

Arabada Termostat Ne işe Yarar?

Motor harareti gibi sorunlar söz konusu olduğunda araç sahipleri, arabada termostat ne işe yarar sorusu ile karşı karşıya geliyor. Termostatın bir ısı belirleyici ya da ısı ölçme aracı olması, yanlış bir şekilde ortam ısısı ile ilişkilendirilse de konu, tamamen motor ısısı ile ilgilidir. Motorun yeterince ısınması ya da aşırı ısınmaması için kullanılan oto termostat sistemi; periyodik bakımlarda, oto check-up işlemlerinde mutlaka kontrol edilir. 

Oto Termostat Nedir?

Araçta termostat ne işe yarar sorusunun yanıtı önemli. Oto termostatının araç içi ısısı ile bir ilgisi yoktur. Termostat ısıtma soğutma sistemleri için kullanılır. Soğutma suyunun ısısının sabit kalmasını sağlamakla görevlidir. Motor ilk çalıştığında soğutma suyu devirdaim etmez. Bu da motorun istenen ısıya ulaşmasını sağlamak içindir. Ancak motor fazla ısınınca da soğutma suyunun kanalları dolaşması gerekir. İşte o ısının kararında olup olmadığına termostat karar verir. Termostat arızası varsa soğutma suyunun motor bloğunu dolaşması konusunda zamanlama hatası olabilir. Erken soğutma suyu dolanımı ile motor ısınması engellenebilir ya da soğutma suyunun dolaşmaması ile motor aşırı ısınıp hararet yapabilir. Oto termostat, motorun uzun ömürlü olması ve aracın tam performans çalışması için önemli bir parçadır. 

Oto Termostat Nedir?

Araçta Termostat Ne İşe Yarar?

Termostat arızası ile karşılaşan araç sahipleri, arabada termostat ne işe yarar diye düşünebiliyor. Termostat, motor soğutma suyunun ısısını ayarlamakla görevlidir. Çünkü motor valfi sıcaklığa bağlı olarak açılıp kapanır. Araç termostatı içinde içi yağ dolu bir silindir tüp vardır. Söz konusu tip içindeki yağ da motor sıcaklığına göre genleşir ya da büzüşür. Yağın yeterince genleşmesi yağın akmasına ve valfi açmasına neden olur. Bu da soğutma suyunun işlevini yapmasını sağlar. Otomobil kapandığında tekrardan soğuyan yağ bu sefer de valfi kapatır. 

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motorlu araçlarda parçaların temiz, bakımlı, yeni ve birbiri ile uyumlu olması konuları hem performans hem de ekonomik sürüş için önemlidir. Bu nedenle zaman zaman direksiyon kutusu değişimi, süspansiyon testi, fren kaliperi bakımı, rot ayarı gibi işlemlere gereksinim duyulur. Değişim ya da bakımlar için ise arıza belirtileri bir habercidir. Benzer şekilde termostat arızası nasıl anlaşılır, konusunda araç mutlaka size bildirim verir. Bu bildirimlere de termostat arızası belirtileri denir. Termostat arızasını anlamak için motorun verdiği tepkilere bakmak gerekir. Motorun geç ısınması ilk belirtidir. Motorun geç ısınması, hem performans hem de yakıt ekonomisi için büyük bir sorundur. Ayrıca bir süre sonra motor arızası ortaya çıkar. Termostatın kapalı kalması kadar sürekli açık olması da sorunlara neden olur. 

Termostat Arızası Nasıl Anlaşılır?

Termostat Arızasında Otopratik Desteği 

Aracınızın motoru için çok önemli olan termostat konusunda gerekli bakımları yaptırmanız motoru korumaya yardım eder. Arabada termostat arızası varsa size en yakın Otopratik mağazasından uzman desteği alabilirsiniz. Bu amaçla online olarak oto servis randevusu oluşturabilirsiniz. Ayrıca aracınızla ilgili parça değişimi, parça bakımı işlemleri için oto servis fiyat bilgisini de online olarak alabilirsiniz.