Otopratik Logo
close hamburger menu
Arabanın Kalorifer Peteği Su Kaçırıyor!

Arabanın Kalorifer Peteği Su Kaçırıyor!

Arabanın kalorifer peteğinin su kaçırması şikayeti pek çok sürücünün yaşadığı sorunlardan biridir. Kalorifer peteği su kaçırırsa hem ısınma performansı sağlanamaz hem de ortama kaçan sıvılar, başka parçalara zarar verebilir. Bu nedenle araç kalorifer peteğindeki su kaçağının durdurulması gerekir. Peki, otomobil kalorifer peteği neden su kaçırır ve bu durumda ne yapmak gerekir?

Arabanın Kalorifer Peteği Neden Su Kaçırır?

Arabanın Kalorifer Peteği Neden Su Kaçırır?

Arabanın kalorifer peteği su kaçırıyorsa bunu anlamanın birden fazla yolu vardır. Peteğin ve radyatörün bağlı olduğu contalar eskimiş olabilir. Peteğin kendisinde aşınma - delik olabilir. Tüm bu sorunların nedenleri ise aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Radyatör suyunun uzun yıllar yenilenmemiş olması ve içindeki partiküllü yapının petek kanallarını aşındırarak deforme etmiş olması.
  • Radyatör contalarının zamanla eskimesi ve tutmaması.
  • Peteklerin çok kirli olması ve işlevdeki bozukluğun zamanla su sızdırmaya da neden olması.

Arabanın Kalorifer Peteği Su Kaçırırsa Ne Olur?

Pedalların hemen sağında kalorifer peteği kapağı bulunur. Petekte su kaçırma varsa genellikle paspasın altında ıslaklık gözlenir. Bu durumda kalorifer istendiği gibi ısıtma sağlamayaz. Radyatör çok gürültülü çalışır. Ayrıca sızan su, farklı parçalara zarar verebilir. Petekten su sızdıkça, radyatör içinde devir daim yapması gereken sıvı azalır. Sıvı eksikliği de radyatöre zarar verir.

Arabanın Kalorifer Peteği Su Kaçırıyorsa Ne Yapmalı?

Burada contadan, borulardan ya da petekten sızma olabilir. Sızıntının nereden kaynaklandığını tespit edip çözüm üretmek gerekir. Bazen bir su sızdırmaz köpük ya da bantla kısa süre için sızdırma kesilebilir. Ancak bu durum, aracın kullanım konforu ve parçaların ömrü için önemsenmelidir. Bu nedenle mümkün olan en kısa süre içinde teknik destek alınarak kalorifer peteğini sökerek (bazı durumlarda sökülmesi gerekebilir) ya da sökmeden gerekli bakım sağlanmalıdır.

Arabanın Kalorifer Peteği Su Kaçırıyorsa Ne Yapmalı?

Radyatör ve petekler çıkarılarak basınçlı su altında kontrol edilir. Eğer petekte sızdırma varsa hemen tespit edilir. Contalarda sorun varsa bu zaten genellikle ilk kontrolde anlaşılır.

Anlık Çözümler

Su sızdırmaz köpüklerden aracınızda bulundurarak petek veya boru üzerine sıkarak geçici çözüm elde edebilirsiniz. Ayrıca su sızdırmaz bantlardan da destek alabilirsiniz. Ancak bunların anlık çözüm sunacağını kalıcı çözüm olmayacağını bilmeniz önemli.

Araç Kalorifer Peteği Su Kaçırması Çözümü

Aracınızın kalorifer peteğindeki sıvı kaçağı konusunda çözüm için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Otomobil petek değişimiaraç petek onarımıotomobil petek kaçağının tespiti ve gerekli onarımın sağlanması gibi konularda teknik destek almak için size en yakın Otopratik mağazasına uğrayabilirsiniz. otopratik.com.tr üzerinden online olarak oto servis randevusualabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp hattından da randevu talebi oluşturabilirsiniz.