Otopratik Logo
close hamburger menu
Araç Değeri Hesaplama

Araç Değeri Hesaplama

Araç alırken veya satarken uzman görüşü almak fayda sağlar. Aracınızı değiştirmeyi veya satmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bunun yanı sıra yeni bir araç alacak ve bu aracın durumu ile ilgili bilgi almak istiyor olabilirsiniz. Araç değeri hesaplama önemi tam bu noktada ön plana çıkıyor. Araç alım satımından önce değerini hesaplatarak, maddi anlamda avantaj sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem vakit kazanabilir hem de olası bir nakit kaybının önüne geçebilirsiniz. Kullanım esnasında düzenli araç bakımı yaptırarak, aracınızı ederinin altında satmanın önüne geçebilirsiniz. 2. el araç değeri hesaplama süreçlerinin nasıl ilerlediği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız aradığınız bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Bir aracın gerçek  ve güncel değerini belirleyen faktörlerin neler olduğunu ve hangi noktalarda fark yarattığı hakkında bilgi sahibi olarak bilinçli alışverişler yapabilirsiniz.

Araç Değeri Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Araç değeri nasıl öğrenilir sorusunun cevabı geniş kitlelerce araştırılıyor. Araç değerini öğrenmek için yapılabilecek işlemler aşağıdaki gibi listelenebilir.

  • Türkiye Sigorta Birliği tarafından her ay belirli aralıklarla araç kasko değer listesi paylaşılıyor. Aracınızın mevcut değerini öğrenmek için bahsi geçen araç kasko değer listesini inceleyebilirsiniz.
  • Araç değerini öğrenmek için çevrimiçi ikinci el satış platformlarından da faydalanabilirsiniz. Örneğin kararsız olduğunuz durumlarda veya piyasa araştırması yapıyorsanız, çevrimiçi platformlar sayesinde fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Aracınızı satmaya  veya bir araç almaya kesin olarak karar verdiyseniz,  Otopratik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Uzman ekip tarafından aracınızı inceletebilir ve konu hakkında hem net hem de detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Araç Değeri Nereden ve Nasıl Öğrenilir?

Araç Değeri Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Araç değeri belirleme aşamasında dikkat edilen farklı unsurlar vardır. Araç değerinin tam fiyatı bu unsurlar çerçevesinde belirlenir. Araç değeri hesaplamada önemli olan yedi faktör aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Piyasa değeri
  • Araç yaşı
  • Kullanım geçmişi
  • Kaza geçmişi
  • Donanımlar
  • Kilometre değeri
  • Yakıt Tüketimi

Tüm bu unsurlar, araç alım satım aşamasında ön plana çıkıyor. Araç için doğru fiyatı biçmek için tüm bu bilgiler tek bir potada toplanarak inceleniyor. Yukarıda bahsi geçen maddelerden bazılarını biraz daha detaylı inceleyelim. Örneğin, araç piyasa değeri, aracın gerçek değerini bulmada ilk yapılan eylemlerden. Bu araştırma esnasında aracınız ile benzer özellikler taşıyan araçlar için biçilen fiyatları inceleyebilirsiniz. Kaza geçmişi, aynı model, renk ve hatta aynı kilometredeki araçların değerlerinin belirlenmesinde oldukça etkili bir faktör. Aracın orjinal formunun bozulması fiyatını da doğrudan etkiliyor. Donanım ise kişiden kişiye değişiyor. Çünkü, fabrikadan standart donanımlar ile çıkan araçlar, sürücüler tarafından zaman içerisinde değiştirilebilir. Aracınıza eklediğiniz güncel donanımlar araç fiyatını artırmada büyük rol oynuyor.

Araç Değerini Öğrenmek İçin Ne Yapmalı?

Araç Değerini Öğrenmek İçin Ne Yapmalı?

Araç değerini öğrenmek için uzman bir ekipten yardım almak gerekiyor. Araç değeri hesaplama işlemi için yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Bunun yanı sıra araç değeri hesaplama işlemine yeterli vakti ayıramıyor da olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda aracınızı en yakın Otopratik servisine götürerek değerini hesaplatabilirsiniz. Aracınızı servise görütmeden önce online olarak oto servis randevusu alabilirsiniz. Online olarak randevu almanın yanı sıra servise gitmeden önce akıllı cihazınız üzerinden oto servis fiyat listesini de inceleyebilirsiniz.