Otopratik Logo
close hamburger menu
Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araçlarda farklı noktalarda farklı zamanlarda su eksiltmesi görülebilir. Ancak motorun su eksiltmesi, normal bir durum değildir. Yani “motorun suyu eksilebilir” algısı yanlıştır. Araç motor suyu eksilirse bir sızıntı var demektir. Sızıntı varsa radyatörde çatlak, delik ya da aşınma olabilir veya radyatör kapağı contasında sorun olabilir. Peki, motor suyu azalıyorsa ne yapmalı ve motor suyunun eksildiği nasıl anlaşılır?

Su Eksiltmesinin Nedeni Ne Olabilir?

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Motor suyu eksilmesinin nedenleri, farklılık gösterebilir. Ancak motor neden su eksiltir sorusunun yanıtı da motor suyu eksiltme durumunun tespiti de kolaydır. Su eksiltme varsa kaçak var, demektir. Kaçak nokta, genellikle üst kapak contasıdır. Bazen de sızdırmanın nedeni, radyatör olabilir. Radyatörde olan sorunun çözümü için radyatör su kaçağı önleyicisi olarak satılan ürün takılarak çözüm sağlanabilir. Radyatör su kaçağı önleyicisi parçalarını takmak ve bu çözümü uygulamak, genellikle sorunu giderir. Bunun haricinde üst kapak contası yanmış, erimiş olabilir ve bu durum nispeten daha ciddi bir durumdur. Yanmış üst kapak contasının serviste değiştirilmesi gerekir. Üst kapak conta değişimi fiyatı genellikle radyatör su kapağı önleyicisi maliyetinden fazladır. Saydığımız iki yaygın nedenin haricinde boru bağlantılarında gevşeme yaşanmış olabilir ve gevşeyen bağlantıların yeniden sıkılaştırılması gerekmektedir. Ayrıca motor su hortumunda meydana gelen çatlak, petekte meydana gelen çatlaklar veya radyatör su hortumunda meydana gelen çatlaklar da aracın su eksiltme probleminin birer nedeni olabilmektedirler. Bir diğer yaygın neden ise su depolarında meydana gelen çatlaklar olabilir; ancak bu durumu depoya su koyarken farketmek pek mümkün değildir. Çünkü motor soğukken suya basınç uygulanmamaktadır. Motor sıcak iken ise varsa böyle bir durum kolayca fark edilir. Özellikle de işin uzmanları tarafından.

Motorun Suyunun Eksilmesinin 5 Nedeni

Yukarıda detaylıca açıkladık ancak özetlemek gerekirse; motor suyu neden eksilir sorusuna yanıt olarak aşağıdaki noktaları gözden geçirebilirsiniz:

  • Radyatör üst kapağı yanmış olabilir.
  • Radyatör, su sızdırıyor olabilir.
  • Radyatör boru bağlantıları gevşemiş olabilir.
  • Motor su hortumunda delik ya da çatlak olabilir.
  • Su deposunda çatlak olabilir.

Motorun Su Eksilttiğini Nasıl Anlarız?

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

“Aracımda su eksiltme sorunu olabilir mi” ya da “motor, su eksiltiyor mu” gibi soruların yanıtları için oto bakım servisine gitmenizi öneriyoruz. Oto bakım servisine gitmeden araçta su eksiltme sorunu olup olmadığını anlamak da mümkün. Ancak işi, uzmanına bırakmak her zaman daha net sonuç almayı ve daha iyi çözüm üretmeyi sağlayabilir. Kendi başına araçta su eksiltme var mı anlamak için yapmanız gerekeni şöyle özetleyebiliriz: Su eksiltme tespiti için aracı rolantide çalıştırılıp ara ara gaz verin. Bu işlem sonrasında su eksiltme var ise, eksilen suyun aracın içine veya dışına akması muhtemeldir.

Eksilen su aracın içine akıyor ise genellikle sorun, peteklerdedir. Eksilen su, araç dışına akıyor ise sorunlu parça radyatör olabilir. Burada altını çizmek gerekir ki; motor su eksiltme tespit işlemi kolaydır ancak müdahalenin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekir. Aksi halde motora çok ciddi zarar verilebilir ve çok büyük masraf kalemleri çıkabilir.

Su Eksiltmesi Önemli mi?

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araç sahipleri, motor suyunun eksilmesini genellikle “basit bir sorun” olarak görüyor. Sadece yeterince su ekleyerek bu sorunun çözüleceğini düşünüyor. Oysa motor suyu eksildikçe araçta ciddi sorunlar meydana gelebiliyor. Eksilen suyu tamamlamak değil suyun neden eksildiğini bulmak gerekiyor. Çünkü motor suyu eksildikçe contalar ve motorun zarar gördüğü bir tablo ile karşılaşılabiliyor. Özellikle araçtan eksilen suyun motor yağına karışması, sürücüler için büyük bir risk taşımaktadır.

Su Eksilten Araç Sorun Çıkarır mı?

Motor suyu ya da radyatör suyu, normal şartlarda eksilmez. Burada buharlaşma da en az seviyededir. Ancak sızıntıya neden olan bir durum varsa eksilme söz konusu olur. Eksilmesinin nedeni bulunup oto serviste çözüm üretilmezse olacak şey; küçük maliyetlerle çözülecek sorunun büyük maliyetlerle çözülecek hale gelmesidir. Elbette sürüş güvenliğini tehlikeye sokacak durumlarda söz konusu olabilir.

Araç motor suyu eksilmesi gözlemliyorsanız size en yakın Otopratik servis noktasından online araç bakım randevusu alabilirsiniz. Otopratik servis fiyatları nasıl sorusuna yanıt bulmak üzere de oto servis fiyat listesine göz gezdirebilirsiniz.