Otopratik Logo
close hamburger menu
Araç Muayene Öncesi Yapılması Gerekenler

Araç Muayene Öncesi Yapılması Gerekenler

Araç muayenenize mi hazırlanıyorsunuz? Bir araba, kamyon veya SUV getiriyor olun, en iyi durumda olduğundan emin olmak çok önemlidir. Büyük güne hazırlanmanıza yardımcı olmak için araç muayenesinden önce yapılacakların bir listesini hazırladık.

Bir araç muayenesine uygun şekilde hazırlanmak için zaman ayırmak önemlidir. Bunu yapmak, aracınızın muayeneden geçmesine ve yolculuğa elverişli olmasına yardımcı olabilir.

Muayeneden önce aşağıdaki adımlar atılmalıdır:

  1. Gerekli tüm belgelerin düzenli olduğundan emin olun – Aracınızı muayeneye götürmeden önce tüm doğru belgelerin hazır olduğundan emin olmanız önemlidir. Buna kayıt, sigorta ve diğer ilgili evraklar dahildir.
  2. Ana sıvıları kontrol edin – Araç muayenelerine başlamadan önce yağ, soğutma sıvısı ve fren hidroliği seviyelerinin aracınızın kılavuzunda belirtilen önerilen seviyelerde olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun.
  3. Lastikleri inceleyin – Lastiklerin doğru şekilde şişirildiğinden, delinmediğinden veya başka bir hasarı olmadığından ve yetersiz diş derinliği veya eşit olmayan aşınma modellerinden dolayı aşırı aşınmadığından emin olmak için kontrol edilmelidir.
  4. Emisyon verilerini gözden geçirin ve gerekli düzeyde olduğundan emin olun.

TÜVTÜRK Muayeneye Gitmeden Önce Neler Yapılır?

TÜVTÜRK muayenesine gitmeden önce aracınızın iyi durumda olduğundan emin olmanız önemlidir. Bu, frenlerin, lastiklerin, lambaların ve diğer bileşenlerin kontrol edilmesini içerir. Bu öğelerden herhangi biri çalışır durumda değilse, muayeneden önce onarılmalıdır. Ek olarak, gerekli tüm belgelerin güncel ve incelemeye hazır olduğundan emin olmalısınız. Bu belgeler sürücü belgenizi, ruhsat belgelerinizi ve sigorta bilgilerinizi içerebilir. Devam eden trafik ihlalleriniz veya ödenmemiş cezalarınız varsa, bunlar da denetimden önce halledilmelidir. Son olarak, muayeneyle ilgili ücretlerin ve her istasyonda ne tür ödemelerin kabul edildiğinin bilinmesi önemlidir. Hazırlıklı olmak ve gerekli tüm bilgilere sahip olmak, denetimden hızlı ve kolay bir şekilde muayeneden geçmenize yardımcı olacaktır.

TÜVTÜRK Muayeneye Gitmeden Önce Neler Yapılır?

Araç Muayene için Neler Gerekli?

Araç muayeneleri, aracınızın güvenli bir şekilde sürülmesini sağlamak için önemlidir. Aracınızı muayeneye götürmeden önce hazırlamanız gereken birkaç şey vardır. Her şeyden önce, aracınız için geçerli bir sigortanız ve kaydınız olduğundan emin olun. Muayene istasyonuna vardığınızda her ikisinin de kanıtını sunmanız gerekecektir.

Ayrıca, farlar, arka lambalar ve dönüş sinyalleri dahil olmak üzere aracınızdaki tüm lambaları kontrol etmelisiniz. Muayene başlamadan önce düzgün çalıştıklarından emin olun.

Aracınızı muayeneye götürmeden önce lastiklerinizin uygun olduğundan emin olmanız da önemlidir. Herhangi bir aşınma veya hasar belirtisi olup olmadığını kontrol edin ve gerekirse değiştirin.

Son olarak, aracınızdaki tüm kayışların ve hortumların iyi durumda olduğundan emin olmanın yanı sıra direksiyon simidinizin hizasını da kontrol etmelisiniz.

Muayene istasyonuna gelmeden önce bu adımları takip ederek aracınızın üstün başarıyla geçmesini sağlayabilirsiniz.

Araç Muayene Sırasında Nelere Bakılıyor?

Araç güvenlik denetimleri, bir aracın yola çıkmadan önce gerekli tüm güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmak için yapılır. Muayene sırasında müfettiş, aracın lastikler, frenler, farlar, aynalar ve sürüşü güvenli kılan diğer özellikler gibi çeşitli bileşenlerini kontrol edecektir. Görevliler ayrıca tüm parçaların iyi çalışır durumda olduğundan emin olmak için herhangi bir aşınma ve yıpranma veya hasar belirtisi arar. Ek olarak, herhangi bir emisyon sorunu olup olmadığını da kontrol edecek ve gerekli tüm evrakların yerinde olduğunu doğrulayacaklardır.

Araç Muayene Sırasında Nelere Bakılıyor?

Araç Muayene Neler Geçmez?

Araç muayenesi, araç trafiğinin önemli bir parçasıdır. Muayene sırasında bir teknisyen aracınızın çeşitli bileşenlerini kontrol ederek bunların yasalara uygun ve halka açık yollarda kullanım için güvenli olduğundan emin olur. Aracın herhangi bir parçası yasanın gerektirdiği standartları karşılamıyorsa, denetimden geçemez ve halka açık yollarda güvenle sürülmeden önce onarılması veya değiştirilmesi gerekir.

Muayeneden geçemeyen yaygın öğeler şunları içerir: frenler, farlar/arka lambalar, lastikler, emniyet kemerleri, direksiyon/süspansiyon bileşenleri, egzoz sistemi bileşenleri, ön cam silecekleri/yıkayıcıları ve aynalar. Muayene sürecinde bu öğelerden herhangi birinin hatalı veya uygun olmadığı tespit edilirse, aracınız geçmeden önce bunların düzeltilmesi gerekir. Bazı durumlarda, hava yastıkları gibi diğer bazı özellikleri de test ettirmeniz gerekebilir.

Aracınız güvenlik muayenesinden geçemezse, onu yasal olarak tekrar yola çıkarmak için atmanız gereken birkaç adım vardır:

  1. Aracınızın bir sonraki güvenlik muayenesinden geçmesi için nelerin onarılması gerektiği konusunda bilgi alın.
  2. Aracınızın düzenli olarak bakımını yaptırın. Periyodik bakım işlemleri ile aracınızın muayeneden geçemeyecek sorunlarını önceden tespit etmeniz mümkündür.

Aracınızın muayeneden geçemeyecek sorunları ile ilgili etkili ve çözüm odaklı hizmetlerden faydalanmak için oto servis ücretleri ile ilgili bilgileri Otopratik ayrıcalığı ile öğrenebilirsiniz. Aracınızın ihtiyaç duyduğu tüm bakım ve onarım işlemleri Otopratik uzmanları tarafından yapılmaktadır. Siz de zaman kaybetmeden oto servis randevusu ile ağır kusur olarak değerlendirilen sorunların çözümüne ulaşabilirsiniz.