Otopratik Logo
close hamburger menu
Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Ülkemizde çoğu araç her yıl veya iki yılda bir güvenlik denetiminden geçmelidir. Sıfır araçlar satın alındıktan sonraki ilk birkaç yıl muayeneden muaftır ve ticari araçların genellikle yıllık olarak muayene edilmesi gerekir.

Araç muayenesi, güvenlik standartlarına uyumu sağlamak için yıllık olarak veya iki yılda bir yapılır. Ticari araçlar için mevcut muayenenin yıldönümü tarihinde yıllık muayene yapılması zorunludur. Ek süre yoktur ve muayeneden geçemeyen araçlar cezaya tabi olabilir. Binek araçlarda ise muayene süresi 2 yılda 1 şeklindedir.

Otomobil Muayenesi Kaç Yıl Geçerli?

Otomobil Muayenesi Kaç Yıl Geçerli?

Yeni alınan sıfır araçlarda satış işlemi gerçekleştikten sonraki ilk 3 yıl boyunca muayeneden muaftır. Öte yandan her yıl aracın periyodik bakım işlemlerinden geçmesi önemlidir. Araç bakım hizmetleri hem tasarruf etmek hem de aracın herhangi bir bölgesinde sorun varsa ve bir belirti göstermiyorsa tespiti açısından oldukça önemlidir.

Neden Yıllık Araç Muayenesi Yaptırmalı?

Otomobiller kilometre ve kullanım şekline bağlı bir şekilde doğal olarak kimi bakım ve onarım ihtiyaçlarını beraberinde getirmektedir. Aracın trafikte normal seyrine devam ederken hem araç içerisindeki yolcu ve sürücülerin, yayaların ve diğer araçların can güvenliğini sağlaması açısından düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir. Bu nedenle kimi düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemeler ile aracın herhangi bir sorunuyla ilgili kusurları tespit etmek ve aracın değerini korumak mümkündür. Tasarruf etmek ve arabanızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için muayene işlemlerini aksatmamalısınız. Aksi takdirde aracın kusurlu olan noktalarına ilişkin cezalarla karşılaşma olasılığı yükselmiş olur. Muayene işlemleri aracın güvenli bir şekilde sürülmesini ve aracın farkedilmeden hasar görmemesini sağlarlar. Araç muayenesi TÜVTÜRK istasyonlarında yapılır.

Neden Yıllık Araç Muayenesi Yaptırmalı?

Sıfır araçlarda muayene süresi kaç yıl?

Yeni araçların muayene periyodu genellikle iki ila 3 yılda birdir. Ardından her 2 yılda bir muayene gereklidir. Otomobillerde muayeneden geçemeyen kusurların düzeltilmesi gerekmektedir. Bu nedenle otomobilin herhangi bir sorunun olup olmadığını anlamak için doğru zamanda periyodik bakım işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Böylece hem aracınızla ilgili birikimi korumak hem de herhangi bir kusur nedeniyle oluşabilecek sorunların önüne geçmek mümkündür.

Otopratik otomotiv sektöründe fark yaratan hizmet sunmaktadır. Tüm bayilerinde sunduğu değişmeyen ve yüksek standartlardaki hizmetlere Otopratik uzmanlığı ile ulaşabilirsiniz. Oto bakım hizmetlerinde bilinir bir marka olma özelliği ile ön plana çıkan Otopratik ile aracınızla ilgili tüm işlemleri güvenle yaptırabilirsiniz. Güvenilir fiyat uygulamaları ile aracınız için yapılacak hizmetin çerçevesi ve oto servis ücretleri açık ve net bir şekilde ortaya konmaktadır. Otopratik oto servislerde aracınızla ilgili tüm işlemleriniz hızlı ve kolay bir şekilde çözüme kavuşturulur. Aracınız için uzman ellerden sunulan hizmetlerde bayilerimizde yer alan bekleme alanlarında konforlu bir şekilde kaliteli Otopratik hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Zaman kaybetmeden oto servis randevu sistemi üzerinden randevunuzu hemen oluşturabilirsiniz.