Otopratik Logo
close hamburger menu
Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

Araç Muayenesinde Nelere Bakılır?

Otomobil ve diğer araçların güvenli bir şekilde trafikte seyrine devam edebilmesi için doğru zamanda muayeneden geçmesi çok önemlidir. Araç muayenesi söz konusu aracın sürücü, yolcu ve yayaların güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Zamanı geldiğinde aracın muayeneden geçmesi ciddi sonuçlara yol açabilecek sorunları ve güvenlik tehlikelerini ortaya koymaktadır. Örneğin, bir inceleme motordaki bir sorunu ortaya çıkarabilir ve sizi muhtemel bir kazadan koruyacak önlemler almanızı sağlayabilir. Bir güvenlik tehlikesi oluşturmadan önce zamanı geldiğinde geciktirmeden aracınızı kontrol ettirmeniz ve eğer gerekliyse onarımları yaptırmanız önemlidir.

Araç Muayenesinde Neler Geçmez?

Araç muayenesi nedir?

Araç muayenesi, söz konusu aracın güvenlik, emisyon veya mekanik problemler gibi herhangi bir kusur için kontrolden geçmesi işlemidir. Bu işlemler, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek trafik ve yolcu güvenliğine uygun olup olmamasının tespit edilme sürecini ifade eder. Muayeneden geçmeyen araçlara başarısız notu verilecek ve kaydı yapılamayacaktır. Araç muayene süreci, bulunduğunuz eyalet veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Araç Muayenesinde Neler Geçmez?

Araç muayenesi sürüş güvenliğinin yanında söz konusu aracın belirli performans standartlarını karşılamasını sağlamak için de önemlidir. Güvenlik, emisyonlar, yakıt ve fren sistemi dahil olmak üzere hayati noktalar kontrol edilmektedir. Araçta aracın bir güvenlik muayenesinden geçememesine neden olabilecek herhangi bir kusur olup olmadığı kontrol edilir. Araç muayenesinden geçemeyen araçların işaret edilen kusurları en yakın zamanda onarması ve tamir etmesi, ardından da tekrar muayeneden geçmesi gerekmektedir.

  • Taşıt Tanıtım İşlemi
  • Fren Sistemi Kontrolü
  • Direksiyon, Direksiyon Sistemlerinin Kontrolü
  • Görüş Özellikleri
  • Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma Sistemi Kontrolleri
  • Tekerlek ve Lastiklerin Kontrolü
  • Süspansiyon Sistemi
  • Şasi ve Şasi Bağlantıları
  • Zorunlu Ekipmanlar
  • Gürültü Kirliliği ve Gürültü Kirliliği Seviyesinin Kontrolü

Araç muayenesi yıllık bir gerekliliktir

Araç muayenesi yıllık bir gerekliliktir ve araç sahiplerinin bilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Aracınızın güvenli ve iyi durumda olduğundan emin olmak istiyorsanız, araç muayenesinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Bir araç muayenesinden geçmek için aracın belirli bir gereksinimler listesinden geçmesi gerekir. Bu noktada sıklıkla merak edilen konulardan biri de “Araç muayene ağır kusurlar neler?” konusudur. Ağır kusur olarak değerlendirilen durumların mutlaka en yakın zamanda çözümlenmesi gerekmektedir. Ağır kusur olarak değerlendirilme ihtimali olan problemlerin tespiti için Otopratik’in sunduğu arıza tespit hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Araç muayenesi öncelikle güvenlik açısından önemlidir. Muayene, lastikler, frenler ve ışıklar dahil olmak üzere bir aracın durumunu belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır. Aracın mümkün olan en iyi durumda olduğundan emin olmak için yapılan işlemlerde ortaya çıkabilecek sorunlar Otopratik uzmanlığı ile çözüme kavuşturulmaktadır. Otopratik sunduğu hizmetlerde beklenmedik maliyetlerle karşılaşmanın önüne geçmek için oto servis fiyat listesini açıkça paylaşmaktadır. Otopratik ile alanında profesyonel hizmetlerden faydalanmak için oto servis randevusu almak için zaman kaybetmeyin.