Otopratik Logo
close hamburger menu
Aracınız Kış Şartlarında Sürüşe Hazır Mı?

Aracınız Kış Şartlarında Sürüşe Hazır Mı?

İşte birkaç kısa adımda aracınızın kış bakımı için yapmanız gerekenler:

  • Araç aküsünü ve şarj sistemini kontrol ettirdiniz mi? Unutmayın, soğuk havalarda akünüz daha fazla zorlanır.
  • Antifrizi kontrol ettirdiniz mi? Antifriz seviyesi ve yoğunluğu, araç üreticisinin belirlediği değerlerde mi? Araç üreticisinin belirlediği aralıklarla antifrizi yeniliyor musunuz?
  • Isıtıcıların, buz çözücülerin ve sileceklerin düzgün çalıştığını kontrol ettirdiniz mi? Cam suyunu soğuk hava şartlarına uygun olarak seçtiniz mi?
  • Lastiklerinizin diş derinliğini ve lastik basınçlarını kontrol ettirdiniz mi? Lastikleriniz bölgenin hava ve zemin koşullarına uygun mu? Aracınıza kış lastiklerinizi taktırdınız mı? Kışın lastik basınçlarının haftalık olarak kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın, aracınızın fren sistemleri ne kadar iyi olursa olsun, bunlar, eğer aracınızın lastikleri iyi durumdaysa, tasarlandıkları performansı sergileyecektir.
  • Yağ ve yağ filtresini araç üreticisinin belirlediği aralıklarla ve belirttiği kalitede ürünlerle yeniletiyor musunuz? Kirli yağ kışın aracınızın ilk çalıştırılmasında zorluk çıkarabilir. Aracınızı soğuk hava koşullarında kullanıyorsanız, yağınızı yine üreticisinin belirlediği düşük viskoziteli motor yağı ile değiştirebilirsiniz. Yağ ve yağ filtresiyle birlikte yakıt filtresini, hava filtresini ve kabin hava filtresini (polen) kontrol ettirmeyi ihmal etmeyiniz.
  • Kış şartları kendini göstermeden motorunuzun çalışma performansını kontrol ettirdiniz mi? Unutmayın, kış şartları motor performansında ve rölantide halihazırda yaşanan sorunları ve memnuniyetsizlikleri arttıracaktır.
  • Fren performansınızı kontrol ettirdiniz mi? Sadece zorlu zemin şartlarının değil, her sürüş koşulunda frenlerinizin düzgün çalışıyor olması, fren mesafesi ve dolayısıyla güvenliğiniz için en önemli unsurdur.
  • Dış ve iç aydınlatmaların çalışıp çalışmadığını ve far açılarının düzgün olduğunu kontrol ettirdiniz mi?