Otopratik Logo
close hamburger menu
CarPlay Nedir?

CarPlay Nedir?

İlk olarak karşımıza 2014 yılında çıkan CarPlay kendini yenileyerek kullanıcı deneyimini bir üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. iPhone model cep telefonlarını daha güvenli kullanmanızı sağlayan bu uygulama yolda giderken daha keyifli ve güvenli bir yolculuk yapmanıza olanak sağlıyor. Her araç modeli Apple CarPlay özelliğini desteklemiyor. Fakat son dönemlerde üretilen pek çok araba modelinde bu özelliği bulmak mümkün. Peki, Apple uygulaması olan CarPlay nedir? CarPlay hakkında merak ettiğiniz pek çok konuyu yazımızda bulabilirsiniz.

Apple CarPlay Ne İşe Yarar?

Apple CarPlay ne işe yarar sorusu büyük bir araştırma konusu. Özellikle de bu uygulamadan yararlanmak isteyenler için. Aracınız ile yolculuk yaparken daha kullanışlı ve güvenli yolculuk yapmak istiyorsanız, CarPlay birçok beklentinize karşılık verecektir. Çünkü bahsi geçen bi kriterler için özel olarak tasarlandı. Apple CarPlay ile navigasyona bakmadan yol tarifi alabilir, dilediğiniz müzikler arasında kolaylıkla geçiş yapabilecek, telefonunuza gelen aramalara cevap verip kendiniz arama yapabilirsiniz. Apple CarPlay ile siri sayesinde sesli mesaj dahi gönderebilirsiniz. Daha pek çok özelliği bulunan Apple CarPlay yakın zaman içerisinde yeni bir özellik daha duyurdu. Bu özelliği kullanarak araçtan inmeden yakıt dahi alabilirsiniz.

Apple CarPlay Nasıl Kullanılır?

Apple CarPlay Nasıl Kullanılır?

Apple CarPlay nasıl kullanılır sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verilebilir. Apple CarPlay kullanımı oldukça pratik olan bir uygulama. Apple CarPlay uygulamasını kullanmak için ihtiyaç duyacağınız bilgiler aşağıdaki gibi listelenebilir;

  • Öncelikle kullandığınız aracın Apple CarPlay uygulamasını desteklemesi gerekiyor.
  • Ardından Apple CarPlay uygulamasını kullanmak için aracınızı çalışır konuma getirmelisiniz.  
  • Kullandığınız iPhone telefon modelinde siri akıllı asistanı açın.
  • iPhone model cep telefonunuzu bluetooth üzerinden aracınız ile bağlayın.  
  • Aracınız ile telefon arasındaki bağlantıyı kurduktan sonra kolaylıkla Apple CarPlay uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

CarPlay Özelliğine Sahip Araçlar

CarPlay Özelliğine Sahip Araçlar

Pek çok araç modeli, Apple CarPlay teknolojisini tasarımlarına uyarlamış durumda. CarPlay uygulaması, Honda’dan Hyundai’a, Citroen’den Toyota’ya, Volkswagen’dan Volvo’ya birçok araç modelinde mevcut. Günümüzde Apple CarPlay teknolojisinin mevcut olduğu araç modeli sayısı beş yüzün üzerinde. 2017 senesinden beri bu teknolojiyi kullanan ve araç donanımlarında yer veren pek çok marka var. bunlardan biri de  Audi. Audi markasının A3, A4, A5, A6, A7, Q2, Q7, R8, TT, Q5 modellerinde yer alan Apple CarPlay, markanın en yeni modelleri arasında sayılan E-tron ve Q8 modellerinde de mevcut. Yine 2017 yılında bu teknolojiyi araçlarına entere etmeye başlayan bir diğer marka ise BMW.  2, 3, 4, 5, 6, 7 Serileri ve X 1, 2, 3, 4, 5, 6 modelleri, i3, i8, Z4’lerde CarPlay uygulamasına yer veren BMW yeni seri araçlarının hepsinde bahsi geçen teknolojiden yararlanıyor.

Araçlarda kullanılan teknoloji ne olursa olsun, aracın ideal ve verimli kullanımı yalnızca periyodik bakım yaptırmak ile mümkün. Siz de aracınıza bakım yaptırmak, farklı teknolojiler ile aracın uyumunu ölçmek veya araç tamiri yaptırmak için size en yakın konumdaki Otopratik noktasına gidebilirsiniz. Aracınızı Otopratik servisine götürmeden önce online olarak  oto servis randevusu alabilirsiniz. Oto servis fiyat listesine göz atmak için yine akıllı cihazlarınızdan yararlanabilirsiniz.