Otopratik Logo
close hamburger menu
Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır?

Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır?

Araba sürerken arabanızın motoru garip bir ses çıkarmaya başladığında ve hararet göstergesi yükseldiğinde, bir şeylerin ters gittiğini anlamak zor değildir. Ortaya çıkan en yaygın sorun, contanın yanmış olması ve artık motoru soğutmaya yardımcı olmamasıdır. Bu noktada en çok zorlanılan konu sorunun kaynağını tanımlamaktır.

Arabalarda Conta nedir?

Conta, motoru kapatan ince metal levhadır. Koruyucu bir parça olan contanın yanması durumunda motor korumasız kalır. Bu durumun en temel sebebi yüksek sıcaklıktır ve bunun olmasına neden olan başka etkenler söz konusu olabilir. Arabanızın contasının patladığını fark ederseniz yapmanız gereken birkaç şey var. Öncelikle, arabanın güvensiz bir durumda olmadığından emin olmalısınız. Araba kullanıyorsanız, yolun kenarına çekmeli ve motoru kapatmalısınız. Ardından, arabayı bir kurumsal oto servis noktasında kontrol ettirmelisiniz. Araç güvenli olmayan bir durumda ise çekici çağırmanız en doğrusu olacaktır.

Arabanın Conta Yaktığını Nereden Anlarız?

Arabanın Conta Yaktığını Nereden Anlarız?

Araba sert çalışıyor ve performansında bir düşüş varsa contanın yanmış olduğundan şüphelenmek normaldir. Motordan yağ sızdığını fark ederseniz, arabanın contasının yandığından şüphelenmek de normaldir. Arabanın contasının yanmış olup olmadığını görmek için sıcaklık göstergesini de kontrol edebilirsiniz. Sıcaklık göstergesi yükseliyorsa, arabanın yanmış bir contası olduğunu tahmin etmek kolaydır. Öte yandan arabanın contası ile ilgili bir durumdan şüpheleniyorsanız çok geçmeden aracınızı deneyimli ekiplerin ellerine bırakmalısınız.

Araba Contası Yanarsa Ne Olur?

Arabanın contası yanarsa, motor çok fazla ısınacak ve yağ sızdıracaktır. Araba hararet yaparsa bu durum aniden yolda kalmalara neden olabilir. Contanın yanması nedeniyle oluşan herhangi bir sorunda hızlı aksiyonlar alınmaz ise aracın motoru ciddi hasar görebilir. Böyle durumlarda da yüksek onarım maliyetleri veya motorun değişmesi gibi durumların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Araba Contası Yanarsa Ne Olur?

Contası Yanan Araba Çalışır Mı?

Arabanın kaputunu açtığınızda motorunun siyah dumanla kaplı olduğunu görürseniz, contanız yanmış olabilir. Bu, karbüratörlü araçlarda yaygın bir sorundur. Arabanız sorunsuz çalışıyorsa ve yine de yüksek bir vuruntu sesi duyuyorsanız bu durum yine çeşitli riskler barındırır. Bu nedenle çok geçmeden Otopratik oto servislerine gelerek sorununuzu hızlı ve kolay bir şekilde çözebilirsiniz.

Otopratik alanında uzman kişiler tarafından sunulan oto servis alanında ile otomotiv sektöründe fark yaratan hizmetler sunmaktadır. Aracınızla ilgili almak istediğiniz hizmetin çerçevesini ve oto servis ücretleri bilgisini önceden sunan Otopratik kalite ve güvenceyi bir arada sunmaktadır. Oto servis randevu sistemi üzerinden aracınızla ilgili tüm meseleleri profesyonellerin ellerinden size uygun gün ve saatte sunmaktadır.