Otopratik Logo
close hamburger menu
Crossover Nedir?

Crossover Nedir?

Crossover Nedir?

Bir Crossover, hem önden hem de arkadan çekişli kullanmak için tasarlanmış bir otomobil türüdür. Bu araçlar genellikle 4 tekerlekten çekişli bir araca alternatif olan bir crossover olarak kullanılır. Crossover ‘ları spor araçlardan yanı SUV araçlardan ayıran en önemli özellik, dört tekerlekten çekişli bir araç veya bir arazi aracı bulunur. Crossover'lar genellikle arazide ve yolda sürüş için kullanılır. Ayrıca çekme ve taşıma için kullanılabilirler. Peki crossover araba nedir? 

Crossover'lar çok yönlülükleriyle bilinir. İşe gidip gelmek, kargo taşımak ve hatta dağlık arazide araba kullanmak için kullanılabilirler. Crossover, otomobil pazarında önemli bir oyuncu haline geldi ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler otomobil türüdür. Crossover, bir arabanın önden çekişli ve bir kamyonun dört tekerlekten çekişli olduğu bir arabadır. Otomobillerde birden çok açıdan da en iyisini isteyen kişiler için harika bir seçimdir.

SUV ve Crossover Farkı Nedir?

SUV ve Crossover Farkı Nedir?

Bir crossover, yüksek yerden yükseklik ve düşük ağırlık merkezine sahip olacak şekilde tasarlanmış bir araç türüdür. Asfalt yollara çıkabilmenin yanı sıra arazi dışına çıkabilmek için tasarlanmış bir araç türüdür. Temel fark, SUV araçların şasisinin kamyonet, crossover araçlarınki ise binek araç şasisi üzerine yerleştirilmiş olmasıdır. Bu da bu otomobillerin konforunun daha yüksek olmasını sağlar. Öte yandan crossover’lar daha az yakıt tüketerek yüksek performans sağlar.

Crossover’lar, sedan görünüme sahip ancak çekişi nedeniyle adeta SUV özelliklerine sahip bir araba türüdür. Bu araçlar, çok fazla alana sahip oldukları ve sekiz kişiye kadar yolcu kapasitesine sahip oldukları için genellikle aileler için tercih edilir. Crossover'lar, daha fazla yakıt tasarrufu ve çevre dostu oldukları için sedanlara harika bir alternatiftir. Crossover’ların birçok avantajı vardır. Öte yandan bu araçlar biraz daha pahalı olabilmekle birlikte yakıt tüketimi ve bakım masrafları nispeten uygundur. Yine de doğru zamanda yapılacak periyodik bakım hizmetleri ile söz konusu araçların genel durumuna ilişkin kontrolleri yaptırma önemlidir. Araç bakımı ile otomobillerde mevcut olan ancak herhangi bir belirti ile kendini göstermeyen bir sorun tespit edilebilmektedir. 

Bir crossover otomobil sahibi olmaya karar verdiyseniz ve aracınızı çok çeşitli yol şartlarında kullanacaksanız mutlaka uygun lastikler kullandığınızdan emin olmanız gerekir. Bu nedenle lastik ve jant hizmetleri hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız önemlidir. Crossover ve diğer araçlarda ayrı yazlık ve kışlık lastik kullanıyorsanız lastik oteli hizmetlerinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. 

Crossover’ların Avantajları

Otopratik alanında uzun yıllara dayanan tecrübesini müşterilerine üstün hizmet anlayışı ile sunmaktadır. Kaliteli malzemeler kullanan tecrübeli personeli ile güvenilir hizmet sunan Otopratik aracınızla ilgili tüm ihtiyaçlarınızda yanınızdadır. Açık ve şeffaf bir şekilde paylaştığı oto servis ücretleri listesi ile müşterilerinin alacakları hizetmetlerin kalitesi ve güvencesini çerçevelemektedir. Otopratik sözkonusu otomobil ile ilgili tüm sorunlara çözüm odaklı bir yaklaşım sunmaktadır. Oto servis randevusu için hemen tıklayıp Otopratik’in size en yakın oto servis noktasını keşfedin.