Otopratik Logo
close hamburger menu
CVT Şanzıman Nedir?

CVT Şanzıman Nedir?

CVT Şanzıman Nedir?

CVT Şanzıman, geleneksel otomatik şanzımanlardan bir miktar daha farklı bir şanzıman türüdür. CVT Şanzımanda vites küçültme ünitesi yoktur. CVT şanzıman genellikle ekonomik araçlarda bulunur. CVT şanzıman sürekli değişken bir şanzımandır. Bu, motor hızının sabit veya ayarlı olmadığı, aracın hızıyla sürekli değiştiği anlamına gelir. CVT şanzımanlarda dişli yerine kayış bulunur. Bu, daha verimli bir iletim sağlar. CVT şanzımanlarının daha verimli olmasını sağlayan şey kayışın gücünün motorun bir tarafından diğer tarafına taşımak için kullanılmasını gerektirmemesidir. CVT şanzıman, verimlilik ve akıcılık arasındaki en iyi dengeyi sağlar. CVT şanzımanların birçok avantajı nedeniyle günümüzde birçok arabada bulunmaktadır.

Bir CVT şanzımanı, pürüzsüz ve kesintisiz bir vites değişimi oluşturmak için dişliler ve kasnakların bir kombinasyonunu kullanır. Vites oranı, vites oranını araç hızına göre ayarlayan bir bilgisayar tarafından kontrol edilir. Bu, çok verimli bir dişli oranı ve yumuşak bir vites değiştirme sağlar. CVT şanzıman, akıcı ve verimli bir sürüş deneyimi isteyen sürücüler için mükemmel bir seçenektir. Ancak, CVT şanzımanlarının sınırlamaları da vardır. CVT şanzımanları belirli araçlarla uyumlu değildir, yedek parça bulmak zor olabilir ve CVT şanzıman diğer şanzımanlara göre daha hızlı yıpranabilir. Öte yandan sıklıkla aranan bir özellik olan CVT şanzıman yakıt tasarrufu ve yüksek performans sunar. Bu nedenle genellikle bu şanzıman türü otomobillerde aranan bir özelliktir.

CVT şanzıman ömrü ne kadardır?

CVT şanzıman ömrü ne kadardır?

CVT şanzıman, otomobillerde ve kamyonlarda kullanılan bir şanzıman türüdür. Sürekli değişken bir şanzıman olan CVT şanzımanda, hareket halindeyken arabanın veya kamyonun hızı değiştirilebilir. CVT şanzımanın dişlileri yoktur ve 100 RPM ila 10.000 RPM aralığındaki hızları değiştirebilir. Otomobilin veya kamyonun hızını kontrol etmek için, CVT şanzıman bir kasnak ve bir kayış kullanır. Kasnak motora, kayış ise tahrik miline bağlıdır. CVT şanzıman, geleneksel bir şanzıman kadar verimli değildir, ancak manuel şanzımandan çok daha iyidir.

CVT Şanzıman Mı DSG Şanzıman Mı?

CVT şanzıman, vitesi olmayan ve motordan tekerleklere güç aktarmak için bir kayış kullanan bir otomatik şanzıman türüdür. CVT şanzıman tipik olarak küçük arabalarda ve hafif kamyonlarda bulunur. CVT iletimi aynı zamanda Sürekli Değişken Şanzıman veya CVT olarak da bilinir. CVT şanzıman artık çift kavramalı bir şanzıman olan DSG şanzımanla değiştirilmektedir. DSG şanzıman, iki vites setini kontrol etmek için iki ayrı kavrama kullanır. DSG şanzıman, bazı büyük otomobillerde ve hafif kamyonlarda bulunabilen daha gelişmiş bir şanzımandır. DSG şanzıman, Çift Debriyajlı Şanzıman olarak da bilinir. DSG şanzıman da şimdi CVT şanzımanla değiştiriliyor. CVT şanzıman, gücü motordan tekerleklere aktarmak için bir kayış kullanır.

CVT Şanzıman Mı DSG Şanzıman Mı?

Otopratik şanzımanla ilgili bir sorun olduğunda araç sahiplerinin yanındadır. Düzenli olarak yapılan araç bakım işlemlerinde otomobillerdeki bakım ve onarım ihtiyaçları gözden geçirilmektedir. Öte yandan aracın şanzıman yağı değişimi için Otopratik uzmanlarına güvenebilirsiniz. Üstün kalitedeki hizmet anlayışı ile oto servis işlemlerinizde sonradan ortaya çıkabilecek beklenmedik maliyetlerden korumak için müşterilerine oto servis fiyat listesini açık ve net bir şekilde sunmaktadır. Siz de güvenilir ve ayrıcalıklı araba servis hizmetlerinden faydalanmak için geç kalmayın. Araba servis online randevu sistemi üzerinden size en yakın araba servisi noktasını hemen keşfedin.