Otopratik Logo
close hamburger menu
Dingil Nedir?

Dingil Nedir?

Dingil Nedir?

Bir tekerleğin, üzerinde döndüğü merkezdeki şafta dingil denir. Dingil bir arabanın en kritik unsurlarından biridir. Özetleyecek olursak dingil, ön ve arka tekerlekleri araca bağlayan çelik bir çubuktur. Dingil ve Aks aynı anlama gelmektedir. Aks yani dingil dönen bir tekerleği destekleyen metal bir nesnedir. Aks genellikle tekerleğin ortasındaki bir deliğe yerleştirilir ve tekerlekle birlikte dönmesi bir yatakla engellenir. Akslar aynı zamanda bir bisikletin aksı gibi merkezi bir şaft tarafından tahrik edilen iki tekerleği birbirine bağlamak için de kullanılır. Yani dingil, diğer adı ile aks, ön ve arka tekerlekleri araca bağlayan çelik bir çubuktur. Aks, bir arabanın en kritik unsurlarından biridir. Aks, tekerleğin üzerinde döndüğü merkezi bir şafttır. Farklı araçlar için birçok farklı tipte dingil vardır.

Dingil Ne İşe Yarar?

Dingil Ne İşe Yarar?

Dingil, bir arabanın en kritik unsurlarından biridir. Dingil, diğer adı ile aks, ön ve arka tekerlekleri araca bağlayan çelik bir çubuktur. Aracın ileri ve geri hareket etmesini sağlar. Aks ayrıca arabanın hareket etmesi için güç sağlar ve arabanın süspansiyonunda kritik bir bileşendir. Aks, motora bir krank mili vasıtasıyla bağlıdır. Aks ayrıca arabanın hareket etmesi için güç sağlar ve arabanın süspansiyonunda kritik bir bileşendir.

Dingilde Bir Arıza Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aks, ön ve arka tekerlekleri araca bağlayan çelik bir çubuktur. Aks, tekerleklerin dönmesini mümkün kılar. Bir arabanın en kritik unsurlarından biridir. Aksla ilgili herhangi bir sorun olursa, araba hareket edemez. Bir aksla ilgili en yaygın sorun, kırık veya bükülmüş olmasıdır. Bu durum ciddi bir sorundur ve acilen ilgilenilmesi çözümlenmesi gerekmektedir. Araçtan gıcırtı sesi geliyorsa ve tekerlekler dönmüyorsa muhtemelen dingil kırılmıştır. Araç hiç hareket etmiyorsa, aks muhtemelen gevşemiştir. Böyle durumlarda aks değişim işlemlerinin alanında uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir. 

Aracınız için yapılan oto bakım, arıza tespit veya periyodik bakım hizmetlerinde ortaya çıkan tamir ve değişim işlemlerinin kurumsal bir oto servis tarafından yapılması önemlidir. Aksi takdirde kalitesinden emin olunmadan kullanılan malzeme veya parçalar çok geçmeden mevcut durumun daha kötüleşmesine ve daha yüksek onarım maliyetlerine katmak zorunda kalmaya neden olabilir. Bu nedenle profesyonel bir markadan işinde kendinden emin bir duruş sergileyen araba servis noktalarından hizmet almak önemlidir.

Dingilde Bir Arıza Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Oto Servis hizmeti

Aracın dingilinde yani aksında bir problem ortaya çıkarsa çok zaman geçmeden sorunun Otopratik uzmanları tarafından güvenilir işçilik ile çözümlenmesi gerekmektedir. Otopratik gerekli olan bakım ve onarım işlemlerini kaliteli hizmet anlayışı ile müşterilerine sunmaktadır. Otopratik ile yapacağınız işlemlerin çerçevesini ve araç servis ücretleri bilgisini hizmeti almadan bilmeniz mümkündür. Böylece bütçe planlamanızı rahatlıkla yapabilir, son anda ortaya çıkabilecek masraflardan korunabilirsiniz. Araç servis online randevu işlemleri için hemen tıklayın. Otopratik ayrıcalıklarından faydalanmak için zaman kaybetmeyin.