Otopratik Logo
close hamburger menu
DSG Şanzıman Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

DSG Şanzıman Yağı Değişimi Ne Zaman Yapılmalı?

Otomatik şanzıman türlerinden biri olan ve genellikle Volkswagen marka araçlarla birlikte anılan DSG şanzıman, pek çok kişinin tercihi. Konforlu sürüş sunan DSG şanzımanın yağ değişim süreleri önemli. Peki, DSG şanzıman yağı değişimi ne zaman yapılmalı? Önce DSG şanzımanı ve DSG şanzıman yağını tanımlayalım. DSG şanzıman sorunları için bir diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

DSG Şanzıman Nedir?

Şanzıman sisteminin bir versiyonudur. DSG kısaltmasının açılımı ise Direct Shift Gearbox şeklindedir. Otomatik vitesli araçların doğası gereği vites geçişi manuel araçlara göre yavaştır. Zamanla motor teknolojisi bu soruna farklı çözümler üretti. Bunlardan biri de çift kavramalı şanzıman yapısı oldu. DSG şanzıman da bu çift kavramalı otomatik şanzıman türlerinden biridir.

DSG Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

DSG Şanzıman Yağı Nedir?

Şanzıman yağı dişli kutularında kullanılmak üzere üretilmiş olan bir yağdır. Bu yağ, şanzımanın dişlilerinin hareketi için gereklidir. Ayrıca şanzıman yağı buradaki parçaları korur ve mekanik arızayı önler.

DSG Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

DSG şanzıman yağı kaç yılda bir değiştirilmeli, sorusunun yanıtı üretici kataloğunda vardır. Aracınızın üretici kataloğunu inceleyerek şanzıman yağının kaç yılda bir değiştirilmesi gerektiği ya da şanzıman yağının kaç km’de bir değişmesi gerektiğibilgisine erişebilirsiniz.

DSG Şanzıman Yağı Değişmeli mi?

DSG Şanzıman Yağı Değişmeli mi?

Pek çok araç sahibi motor yağının değişmesi gerektiğini bilir ama şanzıman yağının değişmesi gerektiğini bilmez. Oysa bu yağ da zamanla kalitesini kaybeder ve değişmesi gerekir. DSG şanzıman yağı değişim vakti konusunda üretici kataloğunda bilgi verilmiyorsa uzman desteği alabilirsiniz. Ayrıca genel bir yargı olmakla birlikte 60 bin km’de bir şanzıman yağı değişimi yapılması gerektiği de akılda tutulabilir.

Nerede DSG Şanzıman Yağı Değiştirilir?

DSG şanzıman yağı değiştiren yer arayışında Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Size en yakın Otopratik mağazasını bulmak için ve otomobil servis randevusu için online olarak ya da WhatsApp üzerinden hizmet alabilirsiniz. Ayrıca araç servis fiyat listesine bakarak DSG şanzıman yağ değişim fiyatı hakkında da bilgi edinebilirsiniz.