Otopratik Logo
close hamburger menu
DSG Volant Arızası Nasıl Anlaşılır?

DSG Volant Arızası Nasıl Anlaşılır?

Bilindiği üzere DSG bir şanzıman türüdür ve DSG şanzımanı problemleri de araçlarda ortaya çıkar. Bir otomatik şanzıman çeşidi olan DSG’li araçlarda volant dişlisi arızası yaşanıyorsa bu nasıl anlaşılır; sorusuna yanıt arıyoruz. DSG volant arızası nasıl anlaşılır, sorusuna yanıt vermeden önce volant nedir ve ne işe yarar konularını açalım.

Volant Nedir ve Volant Ne İşe Yarar?

Volant - volant dişlisi adlarıyla bilinen parça, krank miline bağlı dişli bir kasnaktır. Marş dinamosunun dişlisi ile volant dişlisi birbirine geçmiş halde durur.

1. Aracı Çalıştırır!

Marşa basınca marş dişlisi ile volan dişlisi bütünleşir ve volan dönmeye başlar. Dönen volan bağlı olduğu krank milini döndürerek aracın çalışmasını sağlar.

Volant Değişimi Kaça Yapılır?

2. Aracın kavramasında önemi vardır!

Yine kavramayı sağlamakta da büyük bir görev üstlenir.

Volan Arızası Nasıl Anlaşılır?

DSG araçlarda volant arızası ya da genel olarak volant arızasıvarsa bunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Bunları şöyle listeleyebiliriz:

  • Rahatsız edici bir ses çıkarır.
  • Kalkışta titreme olabilir (baskı balata arızasında da titreme olur)
  • Kalkışta sert ve boğuk bir ses çıkar

Volant Bakımı Önemli!

Volant Bakımı Önemli!

Baskı balata değişimlerinde volant da kontrol edilmelidir. Baskı balatayı değiştirirken volant yüzeyi de kontrol edilmeli, pürüz varsa zımpara yapılmalıdır. Bazı durumlarda zımparalama yeterli olmaz. Bu durumda değişim yapılır. Volant tamir edilecek bir parça değildir. Yüzeyi pürüzsüzleştirilerek ömrü uzatılabilir ama volant dişlisi bozulduysa değişmesi gerekir.

Volant Değişimi Kaça Yapılır?

Volant değişimi fiyatları araçtan araca değişir. Bu nedenle volant fiyat bilgisi genel bir yaklaşımla verilemez. Volant dişlisi değişimi fiyatları için otopratik.com.tr üzerinden online volant değişimi fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Volant değişimi için güvenilir usta arayışında da Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. WhatsApp hattı üzerinden ve online otomobil servis randevusu alarak size en yakın Otopratik servis noktasından destek alabilirsiniz.