Otopratik Logo
close hamburger menu
Egr İptali Nedir?

Egr İptali Nedir?

Arabanızın düzen çalışmasını ve çevreye zarar vermemesini sağlayan bir çok aksamı vardır. Bu aksamların başında EGR gelir. Egr zamanla tıkanabilen bir sistemdir ve söz konusu tıkanıklık giderilmezse çok geçmeden motora zarar vermesi söz konusu olabilir. Bu nedenle egr iptali işlemleri yapılabilmektedir. EGR valfi, motor tarafından oluşturulan zehirli emisyon miktarını azaltır. Bu aksam, motorun motoru soğuk tutmak için kullanması gereken benzin ve dizel miktarını azaltmak için tasarlanmıştır. Bu işlem en çok otomobillerde ve hafif kamyonlarda yapılmaktadır.

Egr iptali, bir motor tarafından oluşturulan duman miktarını azaltmak için kullanılan bir tekniktir. Zararlı gazların atmosfere salınmasını önlemek için vana kapatılır. Bu işlem, yakıt üretmek için egzoz gazı kullanan bir katalitik konvertörden farklıdır. Egr valfi motora giren hava miktarını azaltarak kapatılır. Bu aynı zamanda motorda kullanılan yakıt miktarını da azaltacaktır.

Arabada EGR İptal Edilirse Ne Olur?

EGR, Egzoz Gazı Devridaimi anlamına gelir. Bu, arabanın egzoz gazlarındaki kirlilik miktarını azaltmaya yardımcı olan bir sistemdir. EGR iptali, EGR'yi iptal eden ve aracın performansını etkileyen bir sistemdir. Öte yandan emisyon miktarını azaltacağı için daha çok çevre kirliliğine neden olur. Peki EGR bozuk olursa ne olur? EGR, bir motorun egzoz gazı devridaim valfidir. Bu vananın temel amacı, atmosfere kaçan zararlı emisyonların olasılığını azaltmak için egzoz gazını tekrar motora devridaim etmektir. EGR valfi ayrıca “EGR valfi”, “EGR valf aktüatörü” ve “EGR valf kontrol ünitesi” olarak da adlandırılır.

Arabada EGR İptal Edilirse Ne Olur?

EGR Arızalanırsa Ne Olur?

Egr’nin arızalanması veya iptal edilmesi aracın motorunda tekleme, vuruntu ve performans kayıplarına neden olur. Bu işlemi gerçekleştiren sürücülerim sıklıkla merak ettiği konulardan biri de araç EGR iptal edilince muayeneden geçer mi? sorusudur. Tüvtürk egr’nin iptalini değil emisyon ölçümü testlerinden çıkan sonuçları dikkate almaktadır. Bu nedenle bu durum araç muayenesinde bir soruna yol açmaz ancak yüksek emisyon değerleri aracın muayeneden geçememesine neden olur.

Aracın muayeneden geçmesi için en kritik meselelerden biri egzos ölçümleridir. Muayene tarihi yaklaştığında sorun yaşamamak için aracınız için egzoz muayenesi yaptırarak işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Egzos muayenesi ve fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için Otopratik uzmanlarından destek alabilirsiniz. Otopratik sunduğu güvenilir hizmetlere ek olarak önceden paylaştığı araç servis ücretleri ile son anda ortaya çıkabilecek maliyetlerden sizi koruyarak işlemlerini planlamlarınız dahilinde yapmanıza olanak sunar. Günlük yaşamın koşuşturmacası içerisinde zaman kaybetmeden oto servis hizmetlerinden faydalanmanız mümkündür. Rahat ve konforlu bekleme alanlarında uzman ellerden alacağınız oto servis hizmetlerinde Otopratik ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Siz de hemen en yakın oto servis noktası için Otopratik hizmetlerini keşfedin. Size uygun gün ve saat için alacağınız oto servis randevusu ile kaliteli ve güvenilir hizmetlerden faydalanın.

EGR Arızalanırsa Ne Olur?