Otopratik Logo
close hamburger menu
Egzoz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Egzoz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Aracınızın egzoz sistemini ne sıklıkta kontrol ettirmeniz gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Birçok araç sahibi, egzozlarını ne sıklıkta kontrol ettirmeleri gerektiğinin ve düzenli kontrollerin sağlayabileceği faydaların farkında değil. Peki araç egzoz muayenesi nedir?

Araç Egzoz Muayenesi, bir aracın egzoz sisteminin yönetim kademeleri tarafından belirlenen güvenlik ve çevre standartlarını karşılamasını sağlama sürecidir. Egzoz muayenesi sırasında teknisyenler, düzgün çalıştıklarından ve herhangi bir zararlı emisyona neden olmadıklarından emin olmak için aracın emisyon kontrol sistemlerini ve bileşenlerini inceler. Bu tür bir denetim, insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkileri olabilecek motorlu taşıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılmasına yardımcı olduğu için önemlidir.

Egzoz Muayenesi Ne Sıklıkta Yapılır?

Egzoz Muayenesi Ne Sıklıkta Yapılır?

Araç emisyon denetimleri, havamızı temiz ve nefes almak için güvenli tutmanın önemli bir parçasıdır. Araçların verimli çalışmasını sağlamak için iki yılda bir emisyon testi yapılması gerekmektedir. Aracın egzoz sistemiyle ilgili olası sorunları kontrol etmek için kalifiye bir tamirci tarafından bir egzoz muayene servisi yapılmalıdır. Bu, katalitik konvertörün, boruların, konektörlerin, susturucunun, egzoz borusunun ve sistemi oluşturan diğer bileşenlerin incelenmesini ve test edilmesi anlamına gelir. Bu hizmeti profesyonel bir oto servisinde yaptırarak, olası sorunlar ciddi hasara yol açmadan veya ileride maliyetli onarımlar haline gelmeden önce erkenden tespit edilebilir. Bu nedenle egzoz muayenesi ve fiyatları hakkında bilgi almak önemlidir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Ne Kadar Süre Geçerli?

Egzoz emisyon ölçümü, aracın son geçerli ölçüm tarihinden itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Belirli alanlarda garajda bulunan araçların her iki yılda bir yeni bir emisyon muayenesi yaptırması gerekmektedir. Çoğu servis, bu emisyon ölçümlerinin sonuçlarını denetim sürecinin bir parçası olarak kullanır, ancak gerekirse ek testler de isteyebilir. Motorlu Taşıtlar Bölümü, motor devrini ölçmek için takometre kullanarak yerinde egzoz emisyon testleri gerçekleştirir. Tüm yeni egzoz gazı ölçüm cihazları, devreye alınmadan önce bulundukları bölgede kullanılan egzoz emisyon ekipmanlarına göre kalibre edilmelidir.

Egzoz Emisyon Ölçümü Ne Kadar Süre Geçerli?

Aracınızın egzos muayenesi işlemlerinin yapıldığı oto bakım işlemlerinden oto elektrik, yağ ve sıvıların kontrolü, akü değişimi ve daha birçok işlemle ilgili Otopratik profesyonellerinden destek alabilirsiniz. Eğitimli ve alanında uzun yıllara varan tecrübeye sahip ekibi ile hizmet veren Otopratik Türkiye’nin her yerinde değişmeyen standartlarda yüksek kaliteli hizmet sunar. Önceden açık ve net bir şekilde paylaştığı oto servis ücretleri ile sunduğu kaliteli ve güvenilir hizmeti adeta garanti altına alan Otopratik ihtiyacınız olan hizmetleri alırken son anda oluşan beklenmedik maliyetlerle karşılaşmanızın önünde geçer. Otopratik kalite ve güvencesi ile sunulan hizmetlerden faydalanmak için zaman kaybetmeden oto servis randevu sistemi üzerinden size uygun gün ve saat için randevunuzu hızlı ve kolay bir şekilde oluşturun.