Otopratik Logo
close hamburger menu
Eksantrik Mili Nedir?

Eksantrik Mili Nedir?

Eksantrik mili, bir arabada veya motosiklette bulunan bir motor türüdür. Silindir içerisindeki valflerin açılma sürelerini ve derecelerini kontrol eden bir sistemdir. Eksantrik mili, motorun krank mili tarafından tahrik edilir ve valfleri bir dişli zinciri aracılığıyla çalıştırır. Eksantrik mili, bir motordaki valf zamanlamasını değiştiren bir cihazdır.

Eksantrik mili, bir motordaki valflerin açılıp kapanmasını kontrol eden bir mekanizmadır. Eksantrik mili, pistonları hareket ettiren krank miline bağlıdır. Eksantrik mili, yuvarlak bir ucu ve diğer ucunda kama yuvası olan çubuk şeklinde bir yapıdır. Eksantrik mili, eksantrik milinin serbestçe dönmesini sağlayan bir yatak vasıtasıyla krank miline bağlanır. Eksantrik mili, eksantrik milinin ucunda dönebilen ince bir metal çubuk olan bir bağlantıyla valflere bağlanır.

Eksantrik Mili Ne İşe Yarar?

Eksantrik mili, tüm içten yanmalı motorlarda bulunan dönen bir mildir. Krank mili ile valfler arasına yerleştirilmiştir. Eksantrik milinin, krank milinin eksantrik mili lobuna bağlı bir eksantrik mili lobu vardır. Bu, eksantrik milinin valfleri ve zamanlamayı kontrol etmesini sağlar. Eksantrik mili, zamanlama zinciri olarak bilinen bir zincirle krank miline bağlıdır. Zincir, krank mili üzerindeki bir dişliyi eksantrik mili üzerindeki bir dişli ile birleştirir. Zincir sabit bir hızla hareket eder ve valflerin zamanlamasından sorumludur.

Eksantrik Mili Ne İşe Yarar?

Eksantrik Mili Bozulursa Ne Olur?

Eksantrik mili arızalanırsa, motor hiç çalışmayacaktır. Bunun nedeni, kırılmış veya gevşek bir eksantrik mili yatağı veya kırılmış veya gevşek bir eksantrik mili tahrik dişlisi olabilir. İkincisini seçerseniz, eksantrik mili tahrik dişlisini değiştirmeniz gerekebilir veya motorun tamamen değişmesi gerekebilir.

Eksantrik Mili Nasıl Çalışır?

Eksantrik mili, ileri geri hareket eden bir motorda bulunan dönen bir mildir. Bir silindirin içinde dönen bir mildir. Eksantrik mili, pistonlara bağlı dönen bir mil olan krank miline bağlıdır. Krank mili kendi etrafında döner ve eksantrik mili onun tarafından yukarı ve aşağı itilir. Eksantrik mili, krank mili tarafından yukarı ve aşağı itilir ve bu, valfleri yukarı ve aşağı iter. Eksantrik mili bu şekilde çalışır.

Eksantrik Mili Nasıl Çalışır?

Otomobillerin düzenli bakımı hem yüksek performansı ilk günkü gibi sürdürmesine olanak tanıyarak araç sahiplerinin birikimini korumak hem de belirti olmasada arızalı olan aksamların büyük hasarlar vermeden önce tanımlanabilmesi açısından önemlidir. Periyodik bakım dönemlerinde bu işlemler detaylı bir şekilde Otopratik uzmanları tarafından yapılmaktadır. Otopratik sunduğu tüm hizmetlerde çözüm odaklı bir yaklaşım sunar. Kaliteli ve güvenilir hizmetlerini açık ve şeffaf bir şekilde paylaştığı oto servis fiyatları listesi ile ortaya koymaktadır. Aracınızla ilgili kesin sonuçlara ulaşmak için Otopratik profesyonellerinden hizmet almanız önemlidir. Otopratik tüm oto servis noktalarında yüksek teknolojik cihazlarla hizmet sunar. Siz de hemen en uygun gün ve saat için oto servisi randevusu oluşturun.