Otopratik Logo
close hamburger menu
Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur?

Elektrikli Araba Kaç Saatte Şarj Olur?

Her geçen gün elektrikli araçlara olan merak ve ilgi artmaktadır. Karbon salınımı nedeniyle ortaya çıkan çevre kirliliğine yönelik oldukça etkili bir çözüm olan elektrikli araçların yaygın olarak üretilmeye başlaması ile bir çok kişinin aklında kimi soru işaretlerinin olması sıklıkla rastlanan bir durum. Elektrikli araç ne kadar zamanda şarj olur? diye merak edenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Öte yandan elektrikli araçların kaç saatte şarj olduğunu bilmek bir elektrikli araç sahibi olmak isteyen kişiler için önemlidir.

Elektrikli Arabayı Şarj Etmenin Kaç Saat Sürdüğü Nasıl Hesaplanır?

Elektrikli aracınızı şarj etmek uzun ve meşakkatli bir süreç olmak zorunda değil. Pilin boyutuna, şarj cihazının türüne ve diğer faktörlere bağlı olarak, şarj olması 30 dakikadan bir kaç saate kadar sürebilir. Çoğu ev prizinin (seviye 1 şarj cihazı) tipik bir elektrikli aracı tamamen şarj etmesi yaklaşık 40 saat sürerken, çoğu halka açık şarj cihazı (seviye 2 şarj cihazı) saatte 15-25 mil menzil sunabilir. Hızlı şarj istasyonları (seviye 3 şarj cihazları) giderek daha yaygın hale geliyor ve 31 dakika gibi kısa bir sürede %80'e kadar kapasite sağlayabilirler. Sonuç olarak elektrikli araçların şarj süresi kullandığınız şarj cihazının türüne ve aracınızın aküsünün boyutuna bağlıdır.

Elektrikli Arabayı Şarj Etmenin Kaç Saat Sürdüğü Nasıl Hesaplanır?

Elektrikli bir arabayı şarj etmek için gereken süre, pil boyutuna ve şarj hızına bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, 60 kWh bataryaya sahip tipik bir elektrikli arabanın 7kW şarj noktası kullanılarak boştan tama şarj edilmesi yaklaşık 8 saat sürer. Ancak çoğu sürücü, pillerinin tam kapasiteye ulaşmasını beklemek yerine ihtiyacı kadar şarjı tamamlamayı tercih edecektir. Elektrikli araba 100 km'de ne kadar yakar? sorusu da sıklıkla merak edilmektedir. Birçok elektrikli otomobil için, yaklaşık 35 dakikada 100 km’e kadar menzil ekleyebilirsiniz. Elektrikli otomobil aküleri sürekli olarak gelişmektedir, bu nedenle en iyi şarj süreleri için kendi modelinizin teknik özelliklerini kontrol etmeniz önemlidir.

Bir elektrikli aracı şarj etmek, şarj etmeye başladığınızda pilinizin ne kadar dolu olduğuna ve şarj etme hızınıza bağlı olarak 30 dakika ile 10 saat arasında değişebilir. Elektrikli araçlar, genel olarak gazdan daha ucuz olan elektrikle çalıştıkları için gazla çalışan arabalardan daha yakıt verimlidir.

Elektrikli Araç Şarj Süresini Hangi Faktörler Etkiler?

Elektrikli Araç Şarj Süresini Hangi Faktörler Etkiler?

Elektrikli araç şarj süresi çeşitli faktörlere bağlıdır. Akünün boyutu, şarj istasyonunun türü ve elektrikli arabanın aküsünün yaşı, arabanızı şarj etmenin ne kadar süreceğini etkileyebilir. Pil ne kadar büyük olursa, tamamen şarj olması o kadar uzun sürer. Ek olarak, halka açık elektrikli araç şarj istasyonları genellikle ev tipi duvar kutularından veya özel ev tipi şarj cihazlarından daha hızlı bir şarj oranı sağlar.

İster elektrikli araç ister benzinli yada dizel otomobillerinizde periyodik bakım dönemlerini aksatamamanız önemlidir. Otopratik aracınızla ilgili tüm ihtiyaçlarınızda yanınızda olarak birkiminizi ve aracınızla ilgili tasarrufunuzu en yüksek seviyede sunar. Söz konusu aracınızda verimliliği en üst seviyede tutmak için oto bakım işlemlerini aksamamalısınız. Öte yandan bu işlemlerin Otopratik gibi kurumsal firmalar tarafından verilmesi de çok önemlidir. Verdiği hizmetin kalite ve güvenilirliğini açıkça paylaştığı oto servis ücretleri ile ortaya koyan Otopratik fark yaratan hizmet sunar. Siz de hemen oto servis online randevusu alarak Otopratik profesyonellerinden hizmet alabilirsiniz.