Otopratik Logo
close hamburger menu
Fren Balatası Neden Öter?

Fren Balatası Neden Öter?

Fren balatası neden öter / fren balatası neden ıslık çalar gibi soruların yanıtlarına teknik açıdan bakalım. Pek çok araç sahibi, fren balatası sesi yüzünden şikayet eder. Fren diski ve fren balatası ile ilgili olan frenlemedeki ötme konusu açalım...

Fren Neden Ses Yapar?

Frene bastığınızda çıkan ötme ya da ıslık sesi, frenden değil balatadan gelir. Genellikle frenlerin tutmasında gözlenen soruna eşlik eden bu durumun farklı sebepleri olabilir. Ancak temel sorun genellikle balatada veya disktedir.

Fren balatalarının disk üzerinde kendine yol yapması yani balatayı çizmesi hem fren balatası ıslık çalmasına hem de fren titremesine neden olabilir. Burada hem balataların hem de disklerin değişimi gerekebilir.

Balata bitmeye başladığında sertleşir. Bu sertleşme de hem fren diskine zarar verir hem de frenleme kalitesine olumsuz etki eder. Sertleşen yani biten balata, disk yüzeyini çizer ve kendine yol yapar. “yol yapmak” terimi, derin bir kazıma yapmasıdır. Frene basınca arabadan neden ses gelir ya da fren balatası neden öter sorusunun ana yanıtı da işte bu balatanın disk üzerinde yol yapması ile ilişkilidir.

Fren Balatası Ötmesinin Nedenleri

Genellikle şu yargı da doğrudur: Sert fren balatası ses yapar. Yumuşak fren balatası ve sağlam disk varsa ses olmaz. Fren balatasının ötmesinin nedeni açıkladık ama bir de maddeler haline konuya bir özet sunalım:

Fren Balatası Ötmesinin Nedenleri

Burada iki ana etken söz konusudur:

  • Fren balatası
  • Fren diski

Bu ikisi ile ilgili temel sorunlar da şöyle özetlenebilir:

  • Fren balatası yeni de olsa disk bozuksa veya fren diski bitme sorunu varsa frenlemede ses çıkar.
  • Fren balatası kalitesi düşükse bazen yine frenlemede ses çıkar.
  • Fren balatası eskiyse yine ses yapar.

Fren Balatası Değişimi ve Fren Diski Değişimi Nerede Yapılır?

Fren Balatası Değişimi ve Fren Diski Değişimi Nerede Yapılır?

Fren balatası değiştirmek ya da fren diski değiştirmek için Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. Otopratik teknik personelinden balata ve disk değişimi konusunda yardım alırken yapılan işlem hakkında da hem öncesinde hem de sonrasında yazılı ve sözlü olarak bilgilendirilirsiniz. Otopratik’te fren diski değiştirme fiyatı / Otopratik’te fren balatası fiyatı / Otopratik’te fren balatası değiştirme fiyatı gibi arayışlarınız için oto servis fiyat listesine bakabilirsiniz. Otopratik’ten randevu almak için de yine online otomobil servis randevusu alabilir ya da WhatsApp üzerinden ilerleyebilirsiniz.