Otopratik Logo
close hamburger menu
Fren Neden Sertleşir?

Fren Neden Sertleşir?

Fren pedalı sertliği ile karşı karşıya kalan pek çok sürücü, fren sertleşmesinin nedeni nedir, aramasını yapıyor. Peki, arabanın frenleri neden sertleşir ve fren sertleşmesinin çözümü nedirFren sertleşmesinin nedenleri ve fren sertleşmesinin çözümü gibi sorunların yanıtlarına detaylı olarak bakalım...

Araçta fren pedalı sertleşmesi neden olur, Araçta Fren Pedalı Sertleşmesi Neden Olur?

Fren Neden Sertleşir?

Fren sertleşmesi, sürücünün sürüş konforunu ve sürüş güvenliğini, doğrudan etkiler. Bu nedenle fren sertleşmesi sorununu ciddiye almak ve en kısa zamanda teknik destek almak gerekir. Fren pedalı sertleşmesi için usta arayışında Otopratik uzmanlığına güvenebilirsiniz. otopratik.com.tr üzerinden online olarak oto servis randevusu alabilir ya da araç bakım fiyat teklifi isteyebilirsiniz. Ayrıca fren pedalı değişimi fiyatı, fren hidroliği değişim fiyatı, fren servosu değişim fiyatı gibi fiyat bilgisi arayışında otopratik.com.tr üzerindeki oto servis fiyat Listesi sayfasına bakabilirsiniz. Böylece online olarak güncel Otopratik servis fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Şimdi, bakalım fren pedalı sertleşmesine neden olan durumlar neler?

Fren Pedalı Sertleşmesinin Olası Nedenleri...

Fren Neden Sertleşir?

Frenler sert ise yani araç çalıştığı halde hatta bir süre ilerlediğiniz halde hala fren pedalı yumuşamıyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir. Fren pedalı sertleşmesi ya da fren sertliği, önemsenmesi gereken bir sorundur ve bunun için mutlaka teknik destek almanız gerekir. Olası nedenler ise şöyle listelenebilir:

1. Fren Servosu Arızaları

Araç fren pedalında beklenmeyen ve ani bir sertleşme varsa burada sorun büyük ihtimalle fren servosu sorunu var demektir. Öyle ise önce fren servosu nedir, sorusuna yanıt verelim:

  • Fren Servosu Nedir?

Fren servosu, fren kuvvetini yaklaşık 5 kat arttıran ve fren pedalını yumuşatan güçlendirici bir parçadır. Fren servosu aracın neresinde bulunur sorusunun yanıtı da şöyle: Motor kaputu açıldığında direksiyon hizasında konumlanır. Şekil olarak da silindirik büyük siyah bir parça şeklinde tanımlanır. Fren servosunun önünde fren ana merkez silindiri, fren ana merkez silindirinin üzerinde de, plastik fren hidroliği rezervuar kutusu bulunur. Fren servosu arızası sık görülen bir fren sorunudur. Fren servosu bozulduğunda servo frenlemeyi artık destekleyemez, fakat fren sistemi çalışmaya devam eder. Bu durumda fren sertleşir ve frene basmak zorlaşır.

  • Fren Servosu Kontrolü Nasıl Yapılır?

Aracı durdurun ve frene basıp bırakın. Bunu birkaç kez tekrarlayın. Motor çalışmıyorken frene bastıkça frenin sertleşmesi gerekir. Eğer sertleşme olmazsa fren servosu arızası söz konusudur. 

2. Fren Hidroliği Sıvısının Fren Sistemine Etkisi

Aracın durması ve güvenle yavaşlaması için çalışan fren sistemi çok önemli. Peki, arabalardaki fren sistemleri nasıl çalışır? Öncelikle günümüzde otomobillerde kullanılan fren sistemlerin çok büyük bir kısmı hidrolik fren sistemi ile çalışıyor. Bu sistemde sıvı kullanımı söz konusudur. Burada kaynamayan özel bir sıvı kullanılır. Fren hidrolik sıvısı, kaynama noktası yükseldikçe daha fazla “kaliteli” olma algısı yaratır. Fren hidroliği, zamanla dışarıdaki nemi emer. Bu da kaynama sıcaklığının düşmesine neden olur. Bu nedenle belirli aralıklarla fren hidroliği sıvısının değiştirilmesi gerekir. Fren hidroliğinin kaynama sıcaklığı düşerse frenler tutmaz. 

3. Fren Balataları Eskimiş Olabilir! 

Fren pedalında sertleşme varsa bunun nedenleri aranırken fren balatalarına da mutlaka bakılmalı. Fren balatalarının değişim zamanı gelmiş olabilir. Bu durumda servis desteği alınarak fren balata değişimi sağlanır. 

4. Fren Hidroliği Hortumlarında Sorun Olabilir!

Fren hidroliğini taşıyan fren hortumlarında sorun olduğunda da fren pedalı sertleşebilir. Başka bir deyişle fren hortumlarında sızıntı olabilir. Hortumların değişmesi ile sorun çözülür. 

5. Fren Hidroliği Azalmış Olabilir!

Arabada fren sertleşmesi varsa fren hidroliği de azalmış olabilir. Fren hidrolik sıvısı alınıp eklenince sorun çözülür. 

Fren pedalı sertleşmesi sorunu yaşıyorsanız size en yakın Otopratik hizmet noktasından WhatsApp üzerinden de randevu alabilirsiniz. Ayrıca Otopratik fiyat listesine bakarak ya da fiyat teklifi isteyerek fiyat bilgisi öğrenebilirsiniz. Sürüş güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye sokacak bu durum için mutlaka önem alın!

Fren Neden Sertleşir?