Otopratik Logo
close hamburger menu
Hava Filtresi Kirli İse Motor Nasıl Bir Karışımla Çalışır?

Hava Filtresi Kirli İse Motor Nasıl Bir Karışımla Çalışır?

Aracı oluşturan pek çok farklı parça vardır. Bu parçalar birbirinden bağımsız olarak görülse de aslında bir bütünü oluşturan önemli elemanlardır. Bu durum, her hangi bir parçada görülen bir problemin, farklı bir araba parçasını olumsuz yönde etkilemesi ile sonuçlanabilir. Bu duruma verilebilecek en güzel örnek, hava filtresinin kirli olması durumunda motora etkilerini incelemek olacaktır. Peki, hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır? Motor aracın kalbi olarak kabul edilir. Motorda yaşanan bir arıza durumu aracı kullanılmaz hale getirebilir. Hava filtresinin kirli veya arızalı olması motorun verimli şekilde çalışmasına engel olur. Bu ve bunun gibi durumlar ile karşılaşmamak için gerekli olduğunda hava filtresi değişimi yapmak oldukça önemlidir. Yazımızda hava filtresinin motoru nasıl etkilediğini sizler için inceledik.

Kirli Hava Filtresinin Motora Etkileri

İçten yanmalı motorlar temel olarak hava-yakıt karışımı ile çalışır duruma gelirler. Aynı zamanda pistonlara gelen havanın kalitesi de aracın doğru karışım ile çalışması için oldukça önemlidir. Olması gereken zamanda değiştirilmemiş, kirlenmiş hava filtresinden hava akışı azalır. Bunun yanı sıra araç gereğinden ve olması gerekenden fazla yakıt yakmaya başlar. Doğru bakım veya zamanında değişim yapılmadığı için özelliğini yitiren hava filtresi motor içerisine toz ve partiküllerin girmesine sebep olur. Bu durum hareketli parçaların zarar görmesine de neden olmaktadır.

Kirli Hava Filtresinin Motora Etkileri

Tıkalı Hava Filtresi Belirtileri

Hava filtresi tıkalı ise, araç size bazı belirtiler gösterecektir. Belirtilere kulak asmak veya bu belirtiler hakkında bilinçlenmek, oluşan problemi kısa süre içerisinde fark etmenize yardımcı olacaktır. Tıkalı hava filtresi belirtileri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Yakıt tüketiminin normalin üstünde olması
  • Motor sesinde oluşan değişiklik
  • Motor arıza lambasının sürekli yanması
  • Motor performansının fark edilecek boyutta azalması
  • Egzozdan siyah duman çıkması veya egzozdan çıkan duman miktarının artması

Hava Filtresi Kirli İse Motor İçin Nasıl Bir Karışım Kullanılır?

Hava Filtresi Kirli İse Motor İçin Nasıl Bir Karışım Kullanılır?

Hava filtresi kirli ise motor nasıl bir karışımla çalışır sorusu önemli bir araştırma konusudur. Hava filtresi kirli olduğunda araç motoru çalışmak için zengin bir karışıma ihtiyaç duyar. Bu gibi bir durumda motorların çalışabilmesi için yakıtların belirli bir noktadan sonra azaltılması söz konusu dahi olamaz. Bu durumda çözüm oluşturmak için zengin yakıt yakmak zorunda kalacaktır. Hava filtresi kirli ise motor zengin bir karışım ile eski performansına döndürülebilir.  

Otopratik uzman kadrosu ile araç hakkında yaşayabileceğiniz her türlü probleme çözüm üretiyor. Türkiye’nin her yerine yayılan Otopratik servisleri, kişilerin acil durumlarda sıklıkla tercih ettiği alanlar oluyor. Çünkü, Otopartik tarafından geliştirilen kolay gelişmiş arayüz sayesinde online olarak oto servis randevusu alabilirsiniz. Aracınızı servise götürmeden önce yine online olarak oto servis fiyat listesine göz atabilirsiniz.