Otopratik Logo
close hamburger menu
İmmobilizer Nedir? Arızası Nasıl Giderilir?

İmmobilizer Nedir? Arızası Nasıl Giderilir?

İmmobilizer Nedir? Arızası Nasıl Giderilir?

Bir araç sahibi olmak, farklı açılardan keyifli ve konforlu olmasının yanında bazı zahmetleri de taşır. Araç kullanımı beraberinde söz konusu aracın bakım ve onarımlarını da getirir. Muayene ve kontroller de bu sürecin bir parçasıdır. Araç sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı arızalardan biri de immobilizer arızası olarak bilinen durumdur. Peki, immobilizer nedir ve immobilizer arızası neden olur?

İmmobilizer Nedir? Arızası Nasıl Giderilir?

İmmobilizer Ne Demek?

Araç sahipleri için immobilizer ne demek, sorusunun yanıtı önemli. Çok basit bir tanımla; çipli oto anahtarı sistemi olarak ifade edilen immobilizer, yeni nesil araçlar için çok önemli bir sistemdir. Eski manuel anahtarlardan farklı olarak günümüzde araç kapısı açma ve araç çalıştırma işlemi çok daha pratik bir hale gelmiştir. Geçtiğimiz yıllarda üst paketlerde sunulan immobilizer sistemleri, son yıllarda hemen her araçta standart pakette kullanıcıya veriliyor. İlk İmmobilizer sistemi 1944 yılında icat edilmiş olsa da bugünkü haline gelmesi uzun sürdü. Sistemin en önemli özelliği İmmobilizer sistem devrede ise aracınızın ateşleme sistemi çalışmıyor. Ateşleme sisteminin çalışması için anahtar daki butona basıp İmmobilizeri devre dışı bırakmanız yani aracın kilidini açmanız gerekiyor. Dolayısıyla aracın kapısı bir şekilde açılsa bile araç çalıştırılamıyor. Bu da İmmobilizer sisteminin güvenlik için çok önemli bir sistem olmasının nedeni. Immobilizer teknolojisi, hem kullanıcı için bir konfor sunuyor hem de araç güvenliğini kuvvetlendiriyor. Peki, immobilizer arızası nasıl anlaşılır ve immobilizer arızaları nelerdir?

İmmobilizer Arızası Nedir?

Motorlu araçlarda periyodik bakım çok önemlidir. Bu bakımlarda aracın farklı kısımları gözden geçirilir. İmmobilizer sistemi de mutlaka kontrol edilir. Bu nedenle bakımları aksatmamak böyle bir arızanın önceden tespitini sağlayabilir. Aracınızda immobilizer arızası varsa bunu hemen anlarsınız. Öncelikle pek çok araçta bu arızayı işaret eden bir ekran ışığı vardır. Bu ışık sürekli yanıp söner. Diğer yandan araçta immobilizer arızası varsa kontağı çevirmenize rağmen ateşleme olmaz. Bu da immobilizer arızasının bir göstergesidir. Böyle bir durumda ımmobilizer arızasının nedenlerini öğrenmek üzere oto servis desteği almalısınız. Zaten araç çalışmayacaktır. Arızanın nedenleri farklılık gösterebilir. Ancak immobilizer arızasında immobilizer beyni, kontak anteni, anahtar sigorta kutusu gibi parçalar gözden geçirilir. 

İmmobilizer Ne Demek?

İmmobilizer Arızası Nasıl Giderilir?

Araçların güvenliği için çok önemli olan iİmmobilizer sistemi, farklı nedenlerle arıza verebilir. Peki, immobilizer arızası nasıl giderilir? İmmobilizer arızasında ilk adım, aracı çalıştırmayı denemek gerekir. Çünkü bazı durumlarda araç immobilizer arızasına rağmen çalışabilir. Yani, arıza gösterge panelinde immobilizer ışığı yanar ama araç çalışır. Böyle bir durumda aracı hemen bir oto servise götürmek ve uzman desteği almak çok önemlidir. Bu amaçla size en yakın Otopratik servis noktasından kolayca online oto servis randevusu alabilirsiniz. Eğer araç çalışmıyorsa da mobil servis desteği alabilirsiniz. İmmobilizer tamiri fiyatı ve diğer oto servis fiyatları için de online olarak Otopratik rehberliğinde bilgi edinebilirsiniz.