Otopratik Logo
close hamburger menu
İsofix Nedir?

İsofix Nedir?

İsofix Nedir?

Çocuk sahibi ailelerin yüksek güvenlik standartları oluşturması için tercih ettiği İsofix özellikli oto koltukları, araç içi güvenlik için ideal özellik taşıyor. Bebeklerin, küçük çocukların araç seyahatlerini güvenli şekilde sürdürmelerini sağlayan isofixli oto koltuğu nedir
sorusunun yanıtı önemli. İhmal edilmemesi gereken bir konu olduğu için İsofix bağlantısı, araç tercihi yaparken çocuklu ailelerin ilk kriterleri arasında. Peki tam olarak isofix nedir ve ısofix montajı nasıl yapılır? 

İsofix Nedir?

İsofix Montajı ve Isofix Kullanımı

Küçük yaştaki çocukların araç içi güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilen pek çok araç içi koltuk modeli bulunuyordu. Fakat yapılan araştırmalar bu koltukların yeterli güvenliği sağlayamadığını gösterdi. Bu nedenle zaman içerisinde uluslararası standartlar belirlendi. Belirlenen bu standartlar da isofix koltukları ortaya çıkardı. İlk olarak 2006 model araçlarda uygulanan isofix koltuğu sistemi ilerleyen zaman içerisinde tüm araçlar için bir zorunluluk haline getirildi. Geleneksel otomobil koltuklarında gözlemlenen emniyet kemeri montaj hataları isofix ile giderildi. Aynı zamanda isofix ile otomobil koltuğu monte işlemi da oldukça pratik ve kolay bir hale getirildi. Bu özellikler isofix koltuklarının belirleyici yanları olmayı başardı. Siz de araç bakımı yaptırma aşamasında, aracınızda isofix koltuğu takılı değilse, taktırabilirsiniz. İsofix koltuğu ile alakalı merak ettiğiniz sorulara yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

İsofix Aracın Neresinde Bulunur?

Bebek oto koltuğu isofix nedir araştırması yapan pek çok kişi bulunuyor. Bu konu ile ilgili olan kişilerin bir diğer merak ettiği konu ise isofix ne demek oluyor. İsofix, aracın arka koltuğunda sırt dayama ve oturma minderinin birleştiği nokta arasında yer alan önemli bir parça. Bir diğer deyişle oto koltuğu içerisinde yer alan parçaya verilen ad isofix.  Araç içinde bebeğin güvenliği ve rahatı için tercih edilen otomobil koltukları araca emniyet kemeri aracılığıyla sabitleniyordu. Fakat, emniyet kemeri ile bağlanan bebek oto koltukları beklenilen güvenlik seviyesini karşılayamıyordu. Aynı zamanda uygulanan bu sistemin olası bir kaza anında bebekler üzerinde fazladan bir baskı alanı oluşturabileceği gözlemlendi. İsofix bebek koltukları bu durumlara çözüm oluşturması için özel olarak tasarlandı. İsofix oto bebek koltuğu araç içerisinde arka koltuklarda kullanılıyor. Arka koltuklar üzerine ön koltuklara bakacak veya bagaj kısmına bakacak şekilde sabitlenebiliyor. İsofix oto bebek koltuğunun ideal konu arka oturma alanları olarak gösteriliyor. 

İsofix Aracın Neresinde Bulunur?

Isofix Oto Koltuğu Nasıl Takılır?

Bebek koltuklarını isofix yöntemiyle arabaya sabitlemek hem pratik hem de oldukça güvenli. Peki, hangi araçlarda isofix var? İsofix oto koltuğu, 2006 yılında itibaren üretimi yapılan tüm araçlarda yer alıyor. Kullanılmadığı veya yanlış kullanıldığı için bu parçada deformasyonlar meydana gelmiş olabilir. Fakat isofix oto koltuğunun zorunlu bir prosedür haline getirilmesi 2006 sonrasında üretilen araçlarda bulunan bir özellik olmasını sağlıyor. İsofix oto bebek koltuğunun araca monte edilmesi için ilk olarak bebek koltuğunu araç koltuğuna doğru şekilde oturtmak gerekli. Bu işlem ardından bebek koltuğunda bulunan isofix aparatını otomobilin koltuk eklem noktasında bulunan kancalara takmalısınız. İsofix oto koltuğunu takmak için gereken son işlem ise yandaki mandalların çekilerek bebek koltuğunun geriye yaslanması.  

İsofix aparatı aracınızda mevcut değilse dilediğiniz Otopratik noktasından yardım alabilirsiniz. Bu işlem için önceden oto servis randevusu alabilirsiniz. Aynı zamanda aparat fiyatlarına ve daha fazla opsiyona ulaşmak için oto servis fiyat listesini inceleyebilirsiniz.