Otopratik Logo
close hamburger menu
Jant Ne Demek?

Jant Ne Demek?

Her araçta yer aran jant hakkında merak edilen pek çok soru var. Bunlardan biri de ‘’Jant ne demek?’’ Jant kelimesinin Türkçe karşılığı "teker çerçevesi" olarak ifade edilebilir. Fransızca’dan gelen jante kelimesinden dilimize bu kelime jant olarak geçmiştir. Lastikleri olumsuz etkilerden koruyan jant aynı zamanda özelleştirilebilir araç aksesuarları arasında yer alır. Arıza veya hasar olmasına gerek kalmaksızın Otopratik desteği alarak jant sökme takma hizmeti alabilirsiniz. Yazının devamında jant ile alakalı öğrenmek istediğiniz tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Jant Nedir? Ne İşe Yarar?

Jant, araçlar için olmazsa olmaz parçalar arasında yer alır. Özelleştirilebilen jant modelleri aracın kişi beğenisine göre modifiye edilmesini mümkün kılar. Bunun yanı sıra jant, teknik açıdan birçok farklı görevi de yerine getirir. için olmazsa olmaz bir parçadır. ‘’Jant nedir?’’ sorusuna kısaca arabada lastiğin iç kısmında yer alan, çember formunda bir araç aksamı denilebilir. Jant kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Çeşitliliği, jantın tasarımından kaynaklanabileceği gibi üretiminde kullanılan materyalden de kaynaklanabilir. Jantlar, aks sistemine bağlı olan araç parçalarıdır. Aracın lastiklerini korumasının yanı sıra dış görünüşü için de önemli rol oynar.  Jantlar, araç performansını doğrudan etkileyen parçalar arasındadır.

Jant Çeşitleri Nelerdir?

Jant Çeşitleri Nelerdir?

Jant kendi içerisinde çeşitlilik gösteren bir araç parçasıdır. Jant çeşitleri kısaca aşağıdaki gibi listenelebilir;

 1. İç Lastiksiz Jant
  İç lastiksiz jant modelinin İngilizce karşılığı tubeless janttır. Bu kavram günlük hayatınızda karşınıza çıkabilir. İç lastiksiz jant adını özelliklerinden alır. Çünkü bu jant modelinde iç lastiğe yer verilmez. Bahsi geçen jant birbirine yapışmış bir şekilde tasarlanır ve bu özellik sayesinde hava kaçağı riskinin önüne geçilir.
   
 2. İç Lastikli Jant
  İç lastikli jant üç farklı parçadan oluşur. Kullanımı yaygın olan jant modelinin parçaları segman, çember ve göbek olarak sıralanabilir.
   
 3. Göbeksiz Jant
  Göbeksiz jant ispit jant olarak da karşınıza çıkabilir. İç lastiksiz jant ve iç lastikli jant özelliklerini içerisinde barındıran jant modelinde farklı tasarımlar mevcuttur.

Jant Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeli? 

Lastik seçimi kadar jant seçimi de güvenli bir sürüş için önem taşır. Aracın yol tutuşu, yakıt tüketimi, dış görünüşü gibi pek çok unsuru doğrudan etkileyen jant seçiminde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Jantlar sayesinde aracın fren sistemi soğutulur. Bu nedenle dayanıklı jant modellerinin tercih edilmesi gerekir.  
 • Jantların büyüklüğü arttıkça arabanın virajda savrulma ihtimali de minimuma indirilmiş olur.
 • Büyük jantlar diğer daha ufak ölçekli jantlara oranla daha ağırdır. Jantın ağırlığının artması yakıt tüketimi artışını da beraberinde getirebilir.
 • Seçilen jant modelinin yetkili servis tarafından araca monte edilmesi tavsiye edilir.

Jant Değişimi İçin Ne Yapmalı?

Jant Değişimi İçin Ne Yapmalı?

Jant değişimi uzman desteği gerektiren bir konudur. Bu nedenle, jant söküp, takma ve değişim işlemleri için size en yakın konumdaki Otopratik servisine gidebilirsiniz. Aracınızı jant değişimine götürmeden önce online olarak oto servis randevusu alabilirsiniz. Yine online yöntemleri kullanarak, oto servis fiyat listesine ulaşabilir ve servis öncesi fiyat seçeneklerini detaylı şekilde değerlendirebilirsiniz.