Otopratik Logo
close hamburger menu
Kaliper nedir?

Kaliper nedir?

Kaliper Nedir?

Kaliper genellikle silindirik olan bir nesnenin ölçüsüdür. Otomotiv endüstrisinde lastiğin yüksekliğini ve tekerleğin merkezi ile yer arasındaki mesafeyi ölçmek için kullanılır. Kaliper, metalin kalınlığını ölçmek için kullanılan bir aletin adı olan kelimeden türetilmiştir.

Bir aracınız varsa sık sık “kaliper” terimini duymanız muhtemeldir. Bunun nedeni, kaliperin bir lastik boyutunun ölçümü olmasıdır. Kaliperler lastiğin genişliğini ölçer ve tipik olarak jantın dışında bulunurlar. Bunun yanında sıklıkla jantın içinde de bulunabilirler. Kaliper genellikle lastiğin iç çapını ölçmek için kullanılır. Lastik boyutunu belirlemek için kullanılan bir ölçümdür ve lastik basıncını kontrol etmek için de kullanılır. Ölçüm genellikle milimetre ve inç cinsinden bulunur.

Kaliper Nasıl Kullanılır?

Kaliper Nasıl Kullanılır?

Kaliper, bir borunun, tüpün veya yuvarlak bir nesnenin çapını ölçmek için kullanılan bir alettir. Genellikle bir ucunda kulp ve diğer ucunda sabit bir dayanak bulunan ince, metal bir banttır. Tipik olarak, sabit dayanak ile nesneye temas ettiği nokta arasındaki mesafeyi ölçerek bir borunun veya borunun çapını ölçmek için kullanılır. Araç, bir araca takılmadan önce bir fren rotorunun çapını ölçmek için otomotiv endüstrisinde kullanılır.

Kaliper Bozulursa Ne Olur?

Araba kullanıyorsanız ve arabanızda kaliper varsa, bunun fren balatalarını yerinde tutan bir mekanizma olduğunu da bilmeniz gerekir. Kaliper, fren balatasına takılan U şeklinde metal bir parçadır. Kaliper, fren kampanasına bir vida ve civata ile bağlanır. Fren balatası, kaliper üzerine bir pim veya cıvata ile tutturulmuştur. Kaliper, fren pistonuna bir vida veya cıvata ile bağlanır. Civatalardan biri eksikse, fren çalışmayacaktır. Kaliper kırılırsa, fren çalışmayacaktır.

Kaliper Bozulursa Ne Olur?

Kaliper Arızası Nedir?

Kaliper arızası, bir aracın lastiği hasar gördüğünde ve hasar gözle görülmediğinde meydana gelebilir. Tüm lastiklerin bir et kalınlığı veya kaliper vardır ve bu cidar hasar görürse lastik hava tutmayabilir ve arızalanabilir. Kaliper arızası tipik olarak lastikteki bir delinmeden kaynaklanır. Lastiğinizin patladığından şüpheleniyorsanız, lastiğin basıncını kontrol etmek için elde tutulan bir dijital basınç göstergesi kullanabilirsiniz. Basınç düşükse, mümkün olan en kısa sürede aracı sürmeyi bırakmalı ve lastik değişim işlemlerinden faydalanmalısınız.

Otomobillerde lastiklerin durumuna ilişkin bilgiye sahip olmak önemlidir. Güvenlik ve konfor açısından olmazsa olmazlar arasında yer alan lastiklerin bakımı oldukça önemlidir. Otopratik aracınızın lastik ve jantları ile ilgili tüm işlemlerde profesyonel hizmetlerden faydalanmanızı sağlar. Lastik ve jant hizmetleri hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için tek yapmanız gereken ihtiyacınız olan hizmetin çerçevesini ve oto servis fiyat listesini gözden geçirmek. Otopratik tarafından sunulan kaliteli ve güvenilir hizmetlere hemen göz atın. Sübap değişimi, lastik rotasyonu veya rot balans ayarı gibi işlemlerle ilgili hizmetlere ihtiyaç duyduğunuz zamanda hızlı ve kolay oto servis randevu sistemi ile Otopratik her zaman yanınızdadır.