Otopratik Logo
close hamburger menu
Karbonlu Filtre Nedir?

Karbonlu Filtre Nedir?

Karbonlu Filtre Nedir?

Klimalarda, hava temizleyicilerde, elektrikli süpürgelerde, su arıtma cihazı ve sistemleri ile araçlarda farklı nedenlerle karbon filtre kullanılır. Karbon filtreler, yağ, su gibi sıvıları ya da havayı temizlemek için önemli bir işleve sahiptir. Araçlarda kullanılan karbon filtrelerin amacı da benzerdir. Karbonlu filtreler, araç klimasında kullanılır. Karbonlu polen filtresi adıyla bilinen bu parça, araç içine giren havanın temiz olmasında çok etkili bir işleve sahiptir. Peki, karbonlu filtre nedir ve neden önemlidir?

Karbonlu Filtre Nedir?

Karbonlu Filtre Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araçlarda bulunan klimalar, iklimlendirme için etkili bir teknoloji sunar. Ortamdaki sıcaklığı dengeleyen oto klima modelleri, aynı zamanda havayı temizleme konusunda da önemli bir etkiye sahiptir. Oto klima bakımları yapılırken de fark edileceği üzere iklimlendirme sağlayan bu cihazların işlevinde kullanılan filtrelerin önemi büyüktür. Klima polen filtresi adı verilen parça kirli ya da deforme halde olduğunda araç içindeki hava da kirli ve kalitesiz olur. Oto klima polen filtreleri, kendi içinde karbonlu ve karbonsuz polen filtreleri şeklinde ikiye ayrılır. 

Karbonlu Polen Filtresi Nedir?

Karbonlu polen filtresi, görünümde karbonsuz polen filtresi ile benzerdir. Ölçü konusunda da ikisi aynı yapıdadır. Farklılık, malzeme ile ilgilidir. Karbon polen filtresi bileşenleri ile ayrılır. İçeriğinde karbon bulunur. Bu karbon yapısı ile  sıvı, katı ve gaz halindeki maddeleri yüzeyine çekerek içine hapseder. Bu sayede de birden fazla avantaj sunuyor. Bu avantajları paylaşalım.

- Karbonlu polen filtresi; havayı emerek süzer ve içeri verir. Bu nedenle içeriye kötü koku vermez. Dışarıdaki koku, asla içeri girmez. Bu da araç içindeki yolcular ve sürücü için çok önemli bir avantajdır. 
- İçeri toz girmesi de mümkün değildir. Çünkü karbon doku, tozu ve bakterileri de emer ve dışarı çıkmasına izin vermez. 

Karbonlu Polen Filtresi Nedir?

Karbon Polen Filtresi Kullanmak Gerekli mi?

Karbonlu polen filtreleri, araç içindeki kaliteli hava için gerçekten çok önemli. Araç içindeki hava kalitesini artırmak üzere de oto klimada karbonlu polen filtresi kullanımı öneriliyor. Karbon filtresi taktırmak için Otopratik’ten destek alabilirsiniz. Otopratik mağazaları için online oto servis randevusu alarak ilerleyebilirsiniz. 

Oto Klima ve Karbon Polen Filtresi Desteği

Araç kliması bakımı, tamiri, değişimi ve araç klimasındaki parçaların bakımı için Otopratik’ten uzman desteği alabilirsiniz. Otopratik, alanında eğitimli uzman personel ve orjinal uyumlu kaliteli parça desteği ile öne çıkıyor. Otopratik ile online olarak ilerleyebilmek de büyük bir konfor detayı. Online olarak size en yakın Otopratik mağazasını bulabilir, kolayca oto servis randevusu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz ilgilendiğiniz veya ihtiyaç duyduğunuz araç bakım işlemi için online olarak fiyat bilgisi de alabilirsiniz. Online oto servis fiyat listesi inceleyebilir, fiyatları değerlendirerek bütçenize göre karar verebilirsiniz.