Otopratik Logo
close hamburger menu
Katalitik Konvertör Nedir, Ne İşe Yarar?

Katalitik Konvertör Nedir, Ne İşe Yarar?

Katalitik Konvertör Nedir, Ne İşe Yarar?

Yaşadığımız çağda çevreye ve insan sağlığına zararlı unsurların başında egzoz gazları geliyor. Her geçen gün otomobil kullanımının yaygınlaşması ve trafiğe çıkması sonucu mevcut olumsuz etkiler de katlanarak artıyor. Otomobil kullanımı ile zararlı gazların doğaya salınımı ile ilgili çalışmalar sonucu geliştirilen bazı parçalar mevcut. Tüm dünyada kullanılması neredeyse zorunlu olan katalitik konvertör de bu noktada devreye giriyor. Egzoz muayenesi yaptırarak aracınızda katalitik konvertörün mevcut olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Olmaması durumunda uzman kişilerden destek alarak, siz de bu zorunluluğu yerine getirebilirsiniz. 

Katalitik Konvertör Nedir, Ne İşe Yarar?

Katalitik Konvertör Nedir?

Otomobillerde farklı görevler üstlenen bölümler ve parçalar yer alıyor. Özellikle zaman ilerledikçe araçların çevreye verdiği zararı en aza indirgemek önem kazanıyor. Araçlarda yer alan egzozlardan çıkan dumanlar hava kirliliğine yol açıyor. Bu sebeple katalitik konvertör sistemi araçlarda yaygın olarak kullanılıyor. Peki, katalitik konvertör nedir? Yanma esnasında oluşan zehirli gazlar araç egzozundan dışarı çıkıyor. Katalitik konvertör sistemi sayesinde egzozdan çıkan bu zehirli gazlar temiz bir halde havaya karışıyor. Yani katalitik konvertör için bir nevi hava temizleyici filtre de denilebiliyor. Tüm dünyada kullanılan katalitik konvertör sistemi, hava kirliliğinin önüne geçmek için bir standart bir uygulama haline dönüştü. 

Katalitik Konvertör Nedir?

Katalitik Konvertör Ne İşe Yarar?

Katalitik konvertörün görevi, egzozdan çıkan zararlı ve egzoz gazlarını zararsız bir hale getirmektir. Bir nevi bu gazları filtrelemek de denilebilir. Katalitik konvertör, egzoz gazında bulunan ve insan sağlığına zararlı olan: yanmamış hidrokarbonları (HC), karbonmonoksiti (CO), nitro oksitleri (NOx) kimyasal reaksiyona sokar. Bu işlem sayesinde de tüm bu gaz gruplarının çevreye zararı minimuma indirgenir. Egzoz emisyonları yasal düzenlemelerle sıkı bir şekilde takip edilir. Bu durum araçlarda katalitik konvertörün kullanılması zorunlu hale getirmiştir. Günümüzde üretilen otomobiller belirli egzoz standartlarını karşılamak zorunluluğu taşır. Aynı zamanda yapılan emisyon kontrolünden geçemeyen otomobillerin trafiğe çıkması tamamen yasaktır. 

Katalitik Konvertör Temizliği Nasıl Yapılır?

Katalitik konvertör, seramik kaplı dış çeper ve platinyum, paladyum, rodyum gibi farklı materyaller kullanılarak üretilir. Petek şeklinde dış forma sahip olan katalitik konvertör oldukça önemli bir parçadır. Katalitik konvertör zararlı gazların önce redüksiyon, sonrasında ise oksidasyon uygulamalara tabi tutularak karbondioksit ve suya çevrilmesini sağlar. katalitik konvertör aynı zamanda normal şartlar altında 80 bin kilometreye kadar rahatlıkla kullanılabilir. Ancak motorun düşük devirde çalıştırılması ya da düşük kaliteli yakıt kullanımı katalitik konvertörün gözeneklerini zaman içerisinde tıkar. Bu da katalitik konvertörün sağlıklı bir biçimde filtre görevini yerine getirmesini engeller. Bu noktada katalitik konvertör temizliği yapmak gerekir. Temizlik için iki yöntem bulunur. İlki kimyasal temizleyici kullanımını tercih etmektir. İkincisi ise katalitik konvertör temizliğini işinde uzman kişilerin eline bırakmaktır. 
 
Otopratik servislerine giderek, katalitik konvertör temizliğini ve bakımını uzman kişilere teslim edebilirsiniz. Otopratik noktasına gitmeden önce kolaylıkla oto servis randevusu alabilirsiniz. Ekonomik açıdan hazırlıklı olmak ve fiyatları değerlendirmek için akıllı cihaz üzerinden sizlere sunulan oto servis fiyat listesini gözden geçirebilirsiniz.