Otopratik Logo
close hamburger menu
Katalizör Ne İşe Yarar?

Katalizör Ne İşe Yarar?

Katalizör Ne İşe Yarar?

Katalitik konvertör (Katalizör), bütün araçlarda bulunan motor ve susturucu arasında yer alan bir parçadır. Bu parçanın amacı: araç çalıştırıldıktan sonra egzozdan çıkan zehirli gazların emilmesini sağlayarak havaya daha temiz duman çıkartılmasıdır.

Katalitik konvertör, yanıcı bir yakıtı çevreyi kirletmeyen veya daha az kirleten yanıcı bir yakıta, genellikle oksijen ve suya dönüştüren bir cihazdır. Çoğu ülkede, hem benzinli hem de dizel motorlu araçlarda katalitik konvertörler zorunludur. Katalitik konvertörler, havadaki kirlilik miktarını azaltmak ve yanma sürecinden yayılan kirletici nitrojen ve hidro karbon oksitleri, nitrik oksitler ve karbonmonoksit miktarını azaltmak için tasarlanmıştır.

Katalitik konvertör nedir?

Katalitik konvertör nedir?

Katalitik konvertör, tüm araçlarda motor ile susturucu arasında yer alan bir parçadır. Bu parçanın amacı araç çalıştırıldıktan sonra egzozdan çıkan zehirli gazları emerek havaya daha temiz duman sağlamaktır. Katalitik konvertör, aracın çok önemli bir parçasıdır çünkü kirliliği azaltmak ve çevredeki ortamın hava kalitesini iyileştirmek için kullanılır.

Katalizör Arızası Yakıtı Etkiler Mi?

Katalitik konvertör, tüm araçlarda motor ile susturucu arasında yer alan bir parçadır. Bu parçanın amacı araç çalıştırıldıktan sonra egzozdan çıkan zehirli gazları emerek havaya daha temiz duman sağlamaktır. Katalitik konvertör egzoz borusunda bulunur ve petek benzeri bir yapıya sahip metal bir kaptır. Görevi, zararlı ve zehirli gazların emisyonlarını azaltmaktır. Katalitik konvertör düzgün çalışmadığında çok kötü bir koku salar ve aracın durmasına da neden olabilir. Katalitik konvertör, yaş, sıcaklık ve aşınma dahil olmak üzere birçok şeyden zarar görebilir. Katalitik konvertör düzgün çalışmıyorsa, aracın durmasına neden olabilir. Katalitik konvertör arızası olduğunda araç düzgün çalışmayacaktır.

Katalizör Arızası Yakıtı Etkiler Mi?

Katalizör Arızası Motora Zarar Verir Mi?

Katalitik konvertörler genellikle motorun ön tarafında bulunur ve değerli metallerden yapılır. Katalitik konvertör arızalı olduğunu fark ederseniz en kısa zamanda aracınızı otomotiv sektöründe uzun yıllara dayanan uzmanlığa sahip oto servis noktalarına götürmelisiniz. Katalitik konvertör arızalanırsa motor hasar görür.

Katalizör İptali Ne İşe Yarar?

Katalitik konvertörler yaklaşık 12 yıllık bir ömre sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak bu süre zarfında egzozdaki bazı elementlerin varlığı ile katalitik konvertörler devre dışı kalabilir. Bu elementler motordan çıkan egzozda, yakıt sisteminde veya motordan sonraki egzozda bulunabilir. Bu elementlerin mevcut olması durumunda katalitik konvertör olması gerektiği gibi çalışmayacaktır. Bu durum motor performansının ve yakıt ekonomisinin düşmesi, beygir gücünün düşmesi, yakıt veriminin düşmesi gibi bir takım sorunlara neden olabilir. Katalitik konvertör, bir araçtaki en önemli parçalarından biridir ve tam potansiyelinde çalıştığından emin olmak çok önemlidir.

İster sıfı ister ikinci el araç sahibi olun, söz konusu otomobilinizin düzenli olarak bakım görmesi önemlidir. Otopratik tarafından sunulan araç bakım hizmetleri aracınızın ilk günkü gibi kalmasını sağlayarak gerekli birkiminizi korumak, konforlu ve güvenli yolculuğunuza devam etmeniz için ihtiyacınız olan bilgileri size sunmaktadır. Öte yandan zamanında yapılan periyodik bakım işlemleri aracınızın muayeneden önce tamamlanması gereken kusurlarının önceden tespit edilmesini sağlar. Otopratik şeffaf bir şekilde sunduğu oto servis fiyat listesi ile bütçenizi gözetmenize de yardımcı olur. Uzmanlar tarafından sunulan kaliteli hizmetlerden faydalanmak için tek yapmanız gereken Otopratik’ten araba servis randevusu almak.