Otopratik Logo
close hamburger menu
Kızdırma Bujisi Arızası Nedir ve Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kızdırma Bujisi Arızası Nedir ve Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kızdırma Bujisi Arızası Nedir ve Arıza Belirtileri Nelerdir?

Araç kullanımı sırasında pek çok farklı arıza çeşidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazıları aracın ideal kullanımını engellerken bazıları ise aracın çalışmasını dahi imkansız hale getirir. Düzenli bakım ve kontrol isteyen araçlarda, görülen en sık problemlerden birine kızdırma bujisi arızası örnek gösterilebilir. Arıza halinde farklı belirtiler ile kişileri uyaran bu sorun, genellikle uzmanlar tarafından çözüme kavuşturulur. Parçanın tamir edilemeyeceği durumlarda buji değişimi tercih edilebilir. Merak edenler için, ön ısıtma bujileri arızası nedir ve ne işe yarar gibi soruları yanıtladık. 

Kızdırma Bujisi Arızası Nedir ve Arıza Belirtileri Nelerdir?

Kızdırma Bujisi Nedir?

Buji araç parçaları söz konusu olduğunda öne çıkan bir kavramdır. Kullanım şekline ve işlevine göre çeşitlilik gösteren buji için aracın en önemli parçalarından biri denilebilir. Dizel motora sahip olan araçların doğru bir şekilde çalışması için yanma odasında gerekli ısıyı sağlayan parçaya, kızdırma bujisi denir. Kızdırma bujisi dizel araçlarda kullanılan bir sistemdir. Benzinli araçlarda kızdırma bujisi yer almaz. Kızdırma bujisi, düzenli olarak benzinli araçlar yanma odasında ateşlemeyi başlatabilmek için gerekli ısıyı rahat bir şekilde üretebilir. Aynı zamanda aracın sistemlerine bu ısıyı kolaylıkla iletebilir. Fakat yalnızca gerekli ısıyı ara sistemlerine aktarmakla kalmaz. Araç motoru belli bir sıcaklığa gelene kadar çalışmaya devam eder. Bu çalışma eylemi marş basması tabiri ile de ifade edilebilecek olan bir sistem üzerinden ilerler. 

Kızdırma Bujisi Neden Arızalanır?

Dizel araç sistemleri benzinli araçlara göre çok farklı bir sistematiğe sahiptir. Bu durum aracın yapısını etkilediği gibi kullanım şeklinin de değişiklik göstermesine neden olur. Kızdırma bujisi motorun ateşleme sistemi ile bağlantılı bir parça. Bu nedenle örneğin, kızdırma buji rölesi arızası doğrudan motoru etkilemekte. Motorun arızadan etkilenmesi durumunda aracın çalışma düzeni değişebilir. Bunun yanı sıra diğer parçalar da arızalanmaya başlayabilir. Peki, kızdırma bujisi neden arızalanır? 

  • Isıtma bujisi ikaz ışığı sönmeden önce marşa basılması
  • Araba kontağının uzun süre açık durumda bırakılması 
  • Akü zayıfken uzun süre boyunca  marşa basılması

 

Kızdırma Bujisi Neden Arızalanır?

Kızdırma Bujisi Arıza Belirtileri

Araç içerisinde, çalışmayı sağlayan parça ve sistemler yer alır. Bu sistemler yanlış kullanım veya ömrünü doldurduğu için arızalara gebe olabilir. Kızdırma bujisi de zaman içerisinde arıza belirtileri gösterebilen bir parçadır. Kızdırma bujisi arıza belirtileri konusunda birçok etken mevcuttur. Araç arıza durumunda farklı belirtiler ile araç sahiplerini uyarır. Kızdırma bujisi arıza belirtilerine aşağıdaki gibi örnek verilebilir;

  • Motor Çalışırken Zorlanma: Arızalı kızdırma bujisi direkt olarak motoru etki eder. Ateşleme sistemlerinde çalışan buji bir arızaya sahipse, motorun ihtiyaç duyduğu ısıyı sağlayamaz. 
  • Ateşleme Hatası: Kızdırma bujisi arızası nasıl anlaşılır sorusunun yanıtlarından biri, ateşlemede görülen yanlışlıklardır. Motorda oluşan yanlış bir ateşleme sonucunda aracın performansında azalmalar görülür.
  • Egzozdan Siyah Duman Çıkması: Arızalanan bir kızdırma bujisi aracın farklı kısımlarında hatalar gözlemlenmesine neden olabilir. Oluşan buji arızası nedeniyle yakıtın yanma süresi de farklılık gösterebilir. Bu durumda egzoz borusundan siyah duman çıkar.  
  • Motor Lambası: Günümüzde üretilen çoğu araçta, hayataların anlaşılmasını sağlayan uyarı sistemleri yer alır. Kızdırma bujisi göstergesi yanıp sönüyor olabilir. Bu durum  kızdırma bujisinde oluşan bir probleme işarettir. 

Kızdırma Bujisi Arızasında Ne Yapmalı?

Kızdırma bujisi arızaları aracın tek bir noktasını etkilemez. Bu nedenle bu arızanın tam olarak hangi parça veya parçalara hasar verdiğini anlamak için uzmanlardan destek almak gerekir. Bu noktada size en yakın Otopratik servisini tercih edebilirsiniz. Zamandan tasarruf etmek için akıllı cihazınız üzerinden oto servis randevusu alabilirsiniz. Aracınızı servise götürmeden önce oto servis fiyat listesine de göz atabilirsiniz.