Otopratik Logo
close hamburger menu
Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Farklı parça ve teknolojilerin birbirine entegre edildiği araçların, kontrolü ve bakımı düzenli yapılmadığında arızalar meydana gelebiliyor. Motor arızası, sinyal arızası, yağ eksilmesi, süspansiyon sorunu gibi farklı parça eksikliği ya da arızaları oluşabiliyor. En çok karşılaşılan araç arızalarından biri de krank sensörü arızası. Krank sensörü arızası kendisini farklı şekillerde gösterebilir. Örneğin, aracın çalışma halinde birden stop etmesi veya marşa basıldığında çalışmaması krank sensörü arızası belirtileridir. Periyodik bakım yaptırarak, arıza nedenlerini hızlı şekilde belirleyebilir ve çözüm kavuşturabilirsiniz. Merak edenler için, krank sensörü nedir, ne işe yarar ve neden bozulur gibi sorulara yanıt verelim. 

Krank Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Krank Sensörü Nedir ve Ne İşe Yarar?

Araç içerisinde farklı amaçlar ile görevlendirilmiş sensörler yer alır. Örneğin, krank mili sensörü olarak da anılan krank sensörü, motorun sorunsuz şekilde çalışmasını sağlayan oldukça önemli bir parça. Bahsi geçen bu sensör, krank milinin konumunu ve dönme hızını ölçüyor. Aynı zamanda, analizler sonucu elde ettiği bu bilgileri, motor kontrol ünitesine aktarıyor. Motor kontrol ünitesi, krank sensörünün gönderdiği bilgileri işleyerek, aracın ateşleme zamanlaması gibi farklı sistemlerinin kontrolünü gerçekleştiriyor. Krank sensörü ne işe yarar sorusuna kısaca aracın sorunsuz ve senkronize şekilde çalışması için elzem olan parçadır şeklinde de cevap verilebiliyor. 

Krank Sensörü Neden Bozulur?

Aracın ideal çalışma performansı sergilemesinde temel olan krank sensörü farklı durumlar sebebiyle bozulabilir. Elektronik alt yapıya sahip olan krank sensörünün arızalanması da genellikle elektronik sorunlar kaynaklıdır. Krank sensörü manyetizma etkisi ile çalışır. Bu nedenle, krank sensörünün manyetik olarak etkileşime geçtiği bobin, dişliler veya aracın diğer parçalarında görülen arızalar, sensörüe direk etki edecektir.  

Krank Sensörü Neden Bozulur?

Krank Sensörü Bozulursa Ne Olur?

Krank sensörü motorun beynine direk bilgi aktarımı sağlayan önemli bir parça olduğu için bozulması hızlı çözüm gerektirir. Direk arızaya müdahale edebilmek ise, problemin ne olduğunu anlamak ile mümkündür. Krank sensörünün bozulması, araç içerisinde senkronize çalışma yapısının da bozulması anlamına gelir. Peki, krank sensörü arıza yaparsa ne olur?

  • Krank sensörü bozulursa, aracın yakıt ve ateşleme sistemi de düzgün şekilde çalışmaz. 
  • Krank sensöründe arıza olması, aracın seyir halinde ani şekilde stop etmesine neden olabilir. 
  • Krank sensörü etkili şekilde çalışmazsa aracın kaptör kısmı gerekli iletimi sağlayamaz. 
  • Krank sensöründe hata varsa motor gürültülü bir şekilde çalışır. Aynı zamanda motor yüksek devirlere çıkamaz.
  • Marşa basılmasına rağmen, motor çalışma haline geçemez. 
  • Vitesler arası geçiş ideal şekilde yapılamaz. Geçişler arasında ayarlama zorlukları gözlemlenir.  

Krank Sensörü Arızası Olduğunda Ne Yapmalı?

Krank sensörü arızası, hızlı şekilde çözülmesi gereken bir arıza türüdür. Çünkü, arıza giderilmezse, yolda kalabilir veya zorlu bir araç kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle krank sensörü arızası yaşıyorsanız size en yakın Otopratik servisinden destek alabilirsiniz. Bu sayede krank sensöründeki arıza hızlı şekilde giderilebilir veya krank sensör değişimi gerçekleştirilebilir. Yukarıda bahsi geçen arıza belirtilerinden biri veya birkaçı mevcut ise mutlaka bir servis desteği almalısınız. Bu amaçla kolayca online olarak oto servis randevusu alabilirsiniz. Online randevu alımı sırasında sitede yer alan oto servis fiyat listesini de inceleyebilirsiniz.