Otopratik Logo
close hamburger menu
Lastiğin Ömrü Kaç Yıl?

Lastiğin Ömrü Kaç Yıl?

Araç lastikleri farklı malzemelerden üretilen, araçların yol tutuşunu arttırmaya yardımcı olan önemli ekipmanlar olarak tanımlanabilir. Araç lastiklerinin üretiminde genellikle ana madde kauçuktur. Üretim öncesinde farklı malzemelerin detaylı mühendislik çalışmaları ile hesaplanan etkileri göz önüne alınır. Kaçucuk araç lastiğinin güvenli ve verimli bir sürüş deneyimi sunması için en ideal malzemedir. Aşınan, gereğinden fazla kullanılan ya da bakımı yapılmayan araba lastiği kişilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu gibi bir durumda en kısa süre içerisinde araç lastiği değişimi yapmak gerekir. Güvenli ve risksiz bir sürüş yapabilmek için, belirli aralıklarla araç lastiklerinin bakımı yaptırılmalı ve gerekli görülürse değiştirilmelidir. Yeni bir araç lastiği alırken ya da mevcut olanı kullanırken lastik ömrü konusu önem kazanır. Peki, araç lastiğinin son kullanma tarihi var mı? Başka bir deyişle lastiğin ömrü kaç yıl?

Oto lastik kullanım ömrü konusunda merak edilenleri özetledik. Oto lastiklerin kullanım süreleri hakkında bilgi arıyorsanız mutlaka okuyun.

Araç Lastiğinin Ömrü

Kauçuk maddesinden üretilen araç lastiklerinin ideal bir şekilde kullanılabilmesi, kullanım ömürlerine bağlıdır. Araç lastikleri, arabaların tekerleklerine takılır, bu nedenle de bütün aracın ve araç içerisine yerleştirilen tüm materyallerin ağırlığı taşır. Araç kullanıldıkça, zamanla araç lastiği üzerindeki dişli çıkıntıları ve dokusu etkisini kaybetmeye başlar. Kauçuktan oluşan bu yapılar, girintiler ve çıkıntılar sürüş sırasında yol ile sürekli temas halindedir. Bu nedenle fren sırasında gittikçe aşınır ve özelliğini kaybetmeye başlar. Bu durumdaki bir araç lastiği zamanla çıkıntısız, düz ve özelliğini kaybetmiş bir hal alır. Bu çıkıntılar aracın yol tutuşu için oldukça önemlidir. Araç lastiği üreticisi markaların büyük bir bölümü, araç lastiği ömrünün 100.000 km ya da 5 yıl olduğunu ifade eder. Bunun yanı sıra araç lastiğinin üretimi sırasında fabrika tarafından belirlenen araba lastik ömrü yani son kullanma tarihi de lastiğin üzerine yerleştirilir.

Araç Lastiğinin Ömrü

Araç Lastiğinin Değişmesi Gerektiğinin Belirtileri

Araç lastiği değişimi için belirtileri gözlemlemek önemlidir. Çünkü araç lastikleri zaman içerisinde bakım veya değişim için belirtiler göstermeye başlar. Araç lastiği değişimini gerektiren belirtiler aşağıdaki gibi listelenebilir;

  • Lastik sırtı, önerilen diş derinliği seviyesinin ötesinde bir aşınmaya maruz kalmışsa
  • Lastik yanağı hasar görmüş veya aşınmışsa
  • Lastik sırtında çapı 6 mm’yi aşan ve lastik kullanımını olumsuz yönde etkileyen bir delik bulunuyorsa
  • Lastik topuğu hasar görmüş veya deforme olmuşsa

Araç Lastiği Değişimi Nasıl Yapılır?

Araç Lastiği Değişimi Nasıl Yapılır?

Araç lastiği değişimi için uzmanlardan yardım almak önemlidir. bu sayede aracınıza tam uyum sağlayacak ve yol tutuşunuzu arttıracak lastik seçilebilir. Otopratik noktasına giderek, araç listiğpinizi değiştirebilir veya lastik ömrünüzü kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu işlem için online olarak oto servis randevusu almanız yeterli. Bunun yanı sıra aracınızı servise götürmeden önce fiyat bilgisi almak için oto servis fiyat listesini de inceleyebilirsiniz.