Otopratik Logo
close hamburger menu
Manifold Nedir?

Manifold Nedir?

Günümüzde otomotiv sektörü pek çok gelişime gebe. Araçların doğru bir şekilde çalışması ve olası bir aksilik yaşanmaması için çeşitli sistemlere ihtiyaç duyulur. Bu durum için tasarlanan manifold üretimi son dönemlerde yapılan neredeyse her araç içerisinde yer almaktadır. Manifold,i araçların olmazsa olmaz parçaları arasında gösterilebilir. Aracın yapısı ile ilgili olan bu sisteme dikkat etmeli ve bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Egzoz muayenesi ve fiyatları hakkında bilgi alarak egzoz sistemi içerisinde yer alan manifoldun ideal şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Çünkü manifold arızası ciddiye alınması gereken bir konudur. Bu anlayış ile yazımızda, ‘’Manifold nedir?’’ , ‘’Manifold nasıl sökülür?’’ gibi pek çok sorunun yanıtını sizler için derledik.

Manifold Nedir ve Ne İşe Yarar?

Manifold nedir?, Manifold ne işe yarar? gibi soruların cevabı büyük bir araştırma konusudur. Günümüzde pek çok farklı özellik ve tasarıma sahip araç modeli bulunmaktadır. Lider markaların araç tasarımında yer verdiği manifold sistemi araçtan araca farklılık gösterebilir.  Manifold araçların en önemli sistemleri arasında gösterilebilir. Manifold tek ve basit bir sistemden oluşmaz. Manifold sistemi  tüm aracı ilgilendiren bir sistem ürünüdür. Farklı bir deyişle manifold araçlarda emme ve egzoz manifoldu olarak da bilinir. Araçların içerisinde bulunan bu sistemin hasar alması veya arızalanması durumunda da doğru şekilde müdahale edilmesi gerekir. Otomotiv sektörü her geçen gün kendini güncelleyen bir sektördür. Yenilenen teknoloji ve koşullara uygun araçlar her geçen gün yollara çıkmaktadır. Araçlara her türlü olumsuz duruma yönelik uyarı sistemleri entegre edilmektedir. Motorlu araçlarda yer alan motor parçasına da manifold denilir. Araçlarda yer alan manifold çeşitleri egzoz ve emme manifoldu gibi değişkenlik gösterir.

Manifold Nedir ve Ne İşe Yarar?

Manifold Bakımı ve Temizliği

Araç içerisinde bulunan motorun sağlıklı çalışması için manifolda ihtiyaç duyulur. Araçlarda yer alan manifoldların düzenli aralıklarla sökülüp temizlenmesi gerekir. Fakat bu işlemin yapılabilmesi için manifold hakkında yeterli bilgiye ve donanıma sahip olmak önemlidir. Manifold sökülmesi sırasında mutlaka sıcaklığa da dikkat edilmelidir. Aracın motoru sıcakken herhangi bir parçaya dokunmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle manifold sıcakken çıkarıldığı takdirde bu durum kaçaklar oluşması ile de sonuçlanabilir. Manifoldun öncelikle contaları yerinden çıkarılmalıdır. Ardından ise tüm bağlantılar dikkatli bir şekilde yerinden çıkarılabilir. Manifoldu temizleme işlemi yapıldıktan sonra yerine takmak gerekir.  Bu işlem sırasında dikkatli olmak önem arz eder. Yeni manifold takılırken sistemin contalarının da değiştirilmesi önerilir.  Bakımı düzenli olarak uzmanlarca yapılmalıdır. Emme manifoldunun temizliği de düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Temizlik esnasında basınçlı su veya kimyasal temizleyiciler kullanılabilir.

Manifold Arızasında Ne Yapmalı?

Manifold Arızasında Ne Yapmalı?

Manifold arızası durumunda uzman desteği almak için size en yakın Otopratik servisini tercih edebilirsiniz. Aracınızı servise götürmeden önce size en yakın konum yer alan Otopratik servisinden online olarak oto servis randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemini online yapabileceğiniz gibi oto servis fiyat listesine de online olarak ulaşabilirsiniz.