Otopratik Logo
close hamburger menu
Motor Kulağı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor Kulağı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor Kulağı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araçlar içerisinde yer alan motorlar farklı parçaların birleştirilmesi ile oluşturulur. Araçların olmazsa olmazı arasında yer alan motorlarda görülen arızalar, araç kullanımını doğrudan etkiler. Yolda kalma veya kaza yapma gibi durumların önüne geçmek ancak düzenli araç bakımı ile mümkündür. Motorda sıklıkla karşılaşılan arıza türü, motor kulağı arızasıdır. Bu arıza durumunun ihmal edilmesi, çeşitli tehlikelere de zemin hazırlar. Peki, motor kulağı ne işe yarar?

Motor Kulağı Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor Kulağı Nedir? 

Motor kulağı motor takozu olarak da bilinir. Motor kulağı nedir sorusunun cevabı geniş kitlelerce merak edilir. Motor kulağı, araç içerisinde motorun araca sabitlenmesi için kullanılan önemli bir parçadır. Motor kulağının boyutu, şekli, sayısı araç modelleri arasında farklılık gösterir. Fakat motor kulağı parçası değişen şekil ve özelliklerine rağmen aynı işlevi yerine getirmesi için kullanılır. Motor kulağı, motorun çalışması süresince ortaya çıkan titreşimlerin minimuma indirilmesinde büyük rol oynar. Motorun bir bölümü aracın gövdesine bir bölümü ise şasiye sabit konumda bulunur. Bu sabitleme sonucunda ani duruş ve kalkışlarda, motorun kaymasının önüne geçilir. 

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor kulağı olarak bilinen mekanik parça, motorlu taşıtlar için önem arz eder. Motor ve şanzıman arasındaki bağlantıyı sağlayan motor kulağı parçası, çeşitli bölümlerde oluşan titreşimin engellenmesini sağlar. Bu sayede kişilere konforlu bir sürüş deneyimi yaşatılır. Aynı zamanda güvenlik  açısından da büyük öneme sahip olan motor takozu çeşitli sebeplerden dolayı arızalanabilir. 

Sürüş esnasında ufak detaylara  dikkat ederek çeşitli sorunları kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek daha büyük problemlerin önüne geçebilirsiniz. Peki, motor kulağı arızası nasıl anlaşılır?

  1. Motor kapandıktan sonra ortaya çıkan güçlü titreşim, motor kulağı arızasının habercisidir.  

  2. Sürüş sırasında hissedilen yoğun titreşim motor kulağı arızası kaynaklı olabilir,

  3. Yüksek devirde araç sürerken gaz verme ve bırakma sırasında aracın zıplaması da motor kulağı arızasından kaynaklı olabilmektedir.

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor Kulağı Arızası Belirtileri

Motor kulağı arıza durumunda araç farklı belirtiler gösterir. Motor kulağı arızası belirtileri oldukça çeşitlidir. Motor takozunun arıza vermesi durumunda  sıklıkla karşılaşılan belirtiler aşağıdaki gibidir; 

  • Motor takozunun kauçuğunda yırtılma meydana gelir.
  • Motor takozunun kauçuğunda ayrılma meydana gelir.
  • Motor kulağında çatlama meydana gelir.

Yukarıda bahsi geçen belirtilerin yanında önden çekişli bir arabaya sahip olan kişilerin motor kulağı arızasını tespit etmek uygulayabileceği farklı yöntemler bulunur. Örneğin, aracınız dururken ve aynı zamanda el freni çekili haldeyken, debriyaja boto servis fiyat listesini asın. Devri yükselttikten sonra ayağınızı debriyajdan çekerken gelen sesi dikkatli şekilde dinleyin. Gelen ses sert ve tok  ise bu durum da motor kulağı parçasında sorun olduğuna işaret olabilir. 

Motor Kulağı Arızasında Ne Yapılır?

Bazı araç parçalarında görülen arızalar uzmanlarca tamir edilmelidir. Motor kulağında meydana gelen arızalar da bu kategori içerisinde gösterilebilir. O nedenle, bir arıza durumunda aracınızı size en yakın Otopratik servisine götürebilirsiniz. Aracınızı servise götürmeden önce dakikalar içerisinde oto servis randevusu alabilirsiniz. Maliyetinizi tam olarak öğrenmek için bilgisayarınız veya akıllı cihaz aracılığıyla kolayca oto servis fiyat listesini inceleyebilirsiniz.