Otopratik Logo
close hamburger menu
Radyatör Nedir?

Radyatör Nedir?

Araçlar, uzun süreli ve yüksek hızlı kullanarak büyük ölçüde ısı oluşumu sağlar. Araçların sıcak günlerde kullanılması ile birlikte de büyük soğutma ihtiyacı meydana gelir. Bu sebeple araç üreticileri tarafından çeşitli parçalar kullanılır. Bu özel tasarlanan parçalar ile birlikte araç soğutulmakta ve yoğun bir şekilde çalışmaya devam edebilmektedir. Aracın ısı dengesini korumaya yarayan parça, radyatördür. Radyatörün ideal şekilde çalışıp çalışmadığını yaptıracağınız araç bakımı işlemlerinde kontrol ettirebilirsiniz. Adını sıklıkla duyduğunuz radyatör hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Radyatör Nedir, Ne İşe Yarar?

Radyatör nedir sorusunun cevabı büyük bir araştırma konusudur. Silindirlerin sürekli çalışması sonucunda yüksek sıcaklık ortaya çıkar. Motor genelinde dolaşım yapan su sayesinde bu sıcaklık belli bir seviyeye indirgenir ve bu işlem sayesinde de, sıcaklık dış ortama aktarılır. Bahsi geçen radyatör de motordan bu sıcak suyu alarak, buhar haline getirir. Buharlaştırdığı havayı ise dışarıya bırakır. Yapılan bu işlem sayesinde buharlaşan su vasıtası ile motorun fazla seviyede olan tüm sıcaklığı dışarı aktarabilir. Radyatör, kendi haznesinde azami miktarda su barındırır. Aracın çalışma anından itibaren direkt olarak soğutma işlemine başlar. Radyatör mevcut suyun büyük çoğunluğunu sürekli olarak hava ile temas ettirerek, aracın sürekli olarak 90 derecede sıcaklıkta seyretmesini sağlar. Termostat da bu işlemin sonuçlarını anlık olarak sürücü paneline yansıtarak, sürücüleri bilinçlendirir.

Araçlarda Neden Radyatör Olur?

Araçlarda Neden Radyatör Olur?

Her araçta istisnasız bir şekilde radyatör yer almaktadır. Araçlar için radyatör oldukça büyük önem arz eder. Motorun bazı bölmeleri yer yer 500 derece kadar yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Ancak, bu ısının herhangi bir soğutma olmadan motorun tamamına yayılması, farklı hasar ve arızalarla karşılaşılmasına neden olur. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklarda araçlar başlangıçta 40 derece sıcaklığa sahip olur. Bu nedenle de her an soğutmaya ihtiyaç duyarlar. Araçların bu soğutma ihtiyacını karşılayan ana parça radyatördür.

Araçlarda Radyatör Görevi Nedir?

Motor termostatının ön kısmı, motorun aşırı ısındığını hızlı şekilde algılayabilir. Bu, radyatörde depolanan soğutma suyunun ve suyun salınımını tetikler. Su ve soğutucu karışımı, motor sürtünmesi ve yanan yakıt tarafından üretilen ısıyı  kendi içerisine alır ve hapseder. Yapılan işlemin ardından sıvı, radyatöre geri gönderilir. Radyatörün yüzey alanı, soğutucuyu tekrar soğutacak kadar büyük ölçüde olmalıdır. Soğutma etkisini arttırmak için bu alana bir fan da monte edilir. Monte edilen bu parça ile birlikte radyatör, aldığı havayı havalandırma deliklerinden aracın dışına aktarır. Hava, soğutucuyu daha da soğuk bir hale getirir. Soğutucu kabul edilebilir bir sıcaklığa tekrar ulaştığında, daha fazla ısı emmesi için hava motora geri döndürülür.

Araçlarda Radyatör Görevi Nedir?

Radyatör Arızasında Ne Yapmalı?

Radyatörde bir arıza olması durumunda, araç panelinde yer alan termostat üzerinden bunu anlayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, radyatörün tamiri veya değişimi için aracınızı size en yakın Otopratik servisine götürebilirsiniz. Aracınızı servise görütmeden önce akıllı cihazınız üzerinden oto servis randevusu alabilirsiniz. Aynı zamanda servise gitmeden önce oto servis fiyat listesini de inceleyebilirsiniz.