Otopratik Logo
close hamburger menu
Şanzıman Yağ Kaçağı Neden Olur?

Şanzıman Yağ Kaçağı Neden Olur?

Şanzıman sızıntılarının çeşitli nedenleri olabilir, ancak en yaygın etkenler bazıları, kötüleşen şanzıman tavası, contalar, iletim hatları, valfler ve solenoidler, yanlış hizalama ve çatlaklar veya kırılmalardır. Bozulan veya yanlış hizalanmış bir şanzıman contası, genellikle şanzıman sıvısı sızıntısından sorumludur. Bu ekipman, sıvıyı şanzımanın içinde tutmaktan ve dışarı sızmasını önlemekten sorumludur. Hasar görür veya yanlış hizalanırsa, artık işini doğru şekilde yapamayabilir.

İletim hatları da eskime ve aşınma nedeniyle hasar görebilir ve bu da sızıntılara neden olabilir. Valfler ve solenoidler zamanla aşınabilir veya paslanabilir. Bu durum da sıvının kaçmasına izin veren küçük açıklıklara neden olabilir. Son olarak, yanlış hizalama da yağın şanzımandan dışarı sızmasına neden olabilir.

Arabanızda bir şanzıman yağı sızıntısından şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bir tamirciye kontrol ettirmeniz önemlidir. Bir sızıntıyı göz ardı etmek, aracınızın şanzımanında ciddi hasara yol açabilir.

Şanzıman Yağı Sızıntısının Nedenleri

Şanzıman yağı sızıntısının en yaygın nedenlerinden biri conta arızasıdır. Contalar, sıvının şanzımandan kaçmasını önleyen bileşenlerdir. Zamanla, bu contalar doğal aşınma ve yıpranma veya eski ve yıpranmış bileşenler nedeniyle aşınabilir ve çatlayabilir. Bazı durumlarda, çatlamış bir conta plakası veya plakası şanzımandan yağ sızmasına neden olabilir. Ek olarak, kötü aks contaları, hatalı şanzımanlar ve kırık şanzıman contalarının tümü şanzıman yağı sızıntısına katkıda bulunabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için, aracınızın şanzımanını düzenli olarak kontrol etmeniz ve aşınmış veya hasar görmüş contaları değiştirmeniz önemlidir.

Şanzıman Yağı Sızıntısının Nedenleri

Şanzıman Yağ Kaçağı Muayeneden Geçer Mi?

Şanzıman yağı sızıntısı olan bir araç, yola elverişlilik muayenesinden geçemez. Şanzıman yağı kaçakları, muayenede başarısızlığa yol açabilecek en önemli katkıda bulunan faktörlerden biridir. İster motor, ister şanzıman yağı olsun, her türlü yağ kaçağı, muayene sırasında sorun yaratabilir. Araçta normalden daha fazla gürültü varsa veya herhangi bir gözle görülür kaçak varsa, araç muayeneden geçemez.

Şanzıman yağı sızıntısının en yaygın nedenlerinden biri, hasarlı veya eksik bir tava civatası dır. Cıvataları, yağ karterini motorun altına bağlar ve zamanla bu cıvatalar gevşeyebilir ve hatta tamamen düşebilir. Bir cıvata eksikse, daha fazla sızıntıyı önlemek için değiştirilmesi gerekecektir. Ek olarak, civatalar hasar görmüşse, yağ karteri ile motor arasında güvenli bir bağlantı sağlamak için değiştirilmeleri gerekecektir. Güvenli ve iyi durumda olduklarından emin olmak için tüm cıvatalarını düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

Şanzıman Yağ Kaçağı Muayeneden Geçer Mi?

Otomobilinizde güvenli bir şekilde yolculuğa devam edebilmek ve onun ilk günkü değerini korumak için mutlaka periyodik bakım dönemlerini takip etmelisiniz. Oto bakım işlemlerinde kaliteli ve güvenilir hizmetler sunan Otopratik ile şanzıman yağı değişimi işlemlerinden, motor yağ ve sıvıların kontrol ve değişimine kadar aracın iyi bir şekilde çalışmasını etkileyecek tüm unsurlar detaylı bir şekilde incelenir. Oto servis fiyatları ile aracınız için ihtiyaç duyduğunuz tüm işlemlerin kalitesini ve ücretini önceden bilebilirsiniz. Oot servis online randevu sistemi üzerinden randevunuzu şimdi oluşturabilir ayrıcalıklı Otopratik hizmetlerinden faydalanmaya hemen başlayabilirsiniz.