Otopratik Logo
close hamburger menu
Segman Nedir?

Segman Nedir?

Segman, araçlar için sıklıkla kullanılan parçalar arasında yer alır. Özellikle kullanım alanı bakımından oldukça önem taşıyan parçalar olarak kabul edilen segmanlar, özelliklerine göre farklı çeşitlere ayrılır. Önemi nedeniyle Segman nedir sorusunun yanıtını arayan pek çok kişi bulunur. 

Segman kısaca, içten yanmalı motorların çalışmasını sağlayan ve pistonların aşırı ısınmasının önüne geçen motora yardımcı parçalar olarak ifade edilebilir.

Segman Ne İşe Yarar?

Segmanlar, motorunun içerisinde hareket eden pistonların aşırı ısınmasına engel olmak için özel olarak tasarlanan parçalardır. Piston başında yer alan segmanlar, silindir cidarlarına belli miktarda basınç uygular. Örneğin: Emme zamanında pistonun üst ölü noktasından alt ölü noktasına ilerlerken, karter tarafındaki havanın yanma odası tarafına geçmesini önleyen parça segmandır. Segmanlar silindirde iyi bir vakum oluşmasını ve emme zamanında karışımın silindire dolmasını mümkün kılar.

Segman Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Segman Çeşitleri ve Kullanım Alanları

Pistonlu makinalarda, pistonu silindire göre alıştırmak zorlu bir süreci oluşturur. Aynı zamanda, iyi bir sızdırmazlık sağlanamadığı gibi, sürtünme kuvveti de oldukça büyük bir değere tırmanır. Bunun için pistonlu makinelerde piston üzerine açılmış olan uygun kanallara takılan segmanlardan yardım alınır. Segmanlar kendi içerisinde iki çeşide ayrılır. Segman çeşitleri aşağıdaki gibi listelenebilir;

  • Kompresyon segmanları; piston üst yüzü ive silindir kapağı arasındaki gazların kartere sızmasını önüne geçer. Aynı zamanda pistonun sıcaklığını silindire ileterek soğumasına yardımcı olur.
  • Yağ segmanları; piston ile silindir arasındaki sürtünmeyi minimum seviyeye indirir. Bunun yanı sıra yağın yanıp harcanmasının da önüne geçer.

Segman Malzemeleri ve Özellikleri Nelerdir?

Segmanlar genellikle çelik alaşımlar kullanılarak üretilir.  Bu malzemeler sayesinde ideal bir sürtünme yüzeyi oluşturulur. Bunun yanı sıra, motorda meydana gelen yüksek sıcaklık ve yüksek basınca karşı dayanarak uzun zaman esnekliklerini kaybetmeden görevlerini sürdürmektedirler. Kompresyon segmanlarının alışma zamanını kısaltmak, aynı zamanda çabuk aşıntıyı önlemek  için farklı materyallerden destek alınır. Segmanların iyi şekilde yağlanmasını sağlamak için yüzey kısımlarına cadmium, kalay, krom, demir oksit, molibden, nikel, fosfat veya siyah manyetik oksit ile kaplama yapılır.

Segman Atılan Motor Nasıl Anlaşılır?

Segman Atılan Motor Nasıl Anlaşılır?

Bir araç motoruna segman atılması bahsi geçen motorun problem çıkarmaya veya arıza göstermeye başlaması veya motorun yenilenmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Motora segman atılması motorun yağ yakması, aracın çekiş güçlüğü yaşaması, motorun aşırı ısınması sebebiyle su kaynatması ve belirli bir yol kat ettikten sonra pistonların soğumaması gibi durumlar ortaya çıkarır. Bu durumlar aracın yolda kalması gibi durumları doğurur.

Segman gibi parçaların bakımı önemlidir. Önemli araç parçaları düzenli bakım ve arıza durumunda hızlı müdahale gerektirir. Bu gibi bir durumda size en yakın Otopratik noktasını ziyaret edebilirsiniz. Aracınızı servise götürmeden önce online oto servis randevusu almanız yeterli. Aynı zamanda işlem öncesi fiyat bilgisi almak için oto servis fiyat listesini inceleyebilirsiniz.