Otopratik Logo
close hamburger menu
Sunroof Nedir?

Sunroof Nedir?

Araçlar kullanıcıların ihtiyaç ve taleplerine göre yeni tasarımlarla eskisinden farklı donanım özellikleri ile piyasaya sunuluyor. Sürüş sırasında yolcuların ve sürücülerin konforunu artıran farklı parçalar bulunuyor. bunlardan en çok dikkat çeken ve tercih edileni ise sunrooflar.
Halk arasında araba sunroofu olarak da bilinen bu nosyonun araç tavan penceresi olarak anılması da oldukça yaygın bir durum. Elektrikle çalışan ve pratik bir kullanımı ile dikkat çeken sanruflar, tek bir dokunuşla kolaylıkla açılıp kapanabiliyor. Elektrikle çalışsın çalışmasın, araç parçaları zaman içerisinde veya hasar kaynaklı sistematik çalışmasını sürdüremeyebiliyor. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için aracınıza periyodik bakım yaptırabilirsiniz. Sunroof için yaptıracağınız periyodik bakımlar sayesinde, parçanın uzun ömürlü ve verimli kullanımını sağlayabilirsiniz. İşte, sunroof ile ilgili merak edilenler.

Sunroof Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sunroof nedir sorusuna kısaca; ‘’Sunroof, arabaların tavanında bulunan ve dışarıya açılan pencerelerdir. ‘’ şeklinde yanıt verilebilir. Kademeli olarak açılan bu cam bölmelerde farklı kullanım şekilleri gözlemlenebilir. Dilerseniz bu pencereyi tamamen açabilir ya da küçük bir aralık halinde bırakabilirsiniz. Sunroof, otomobillere ilk eklendiği zamanlar sadece açılıp kapanma özelliğine sahip olan mat maddeler şeklinde üretilen parçalardı. Günümüzde ise sunrooflar, güneş ışığını araç içine alabilen saydam cam yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

Arabada Sunroof Önemli Mi?

Arabada Sunroof Önemli Mi?

Özellikle de yaz ayları geldiği zaman temiz havanın araç içerisine girmesi önem taşıyor. Bunun yanı sıra araç içerisindeyken kişilerin güneş ışığından daha çok yararlanılmasını sağladığı sunroof sıklıkla tercih ediliyor. Sunroof ile yolculuklarınızı daha keyifli bir hale kolaylıkla dönüştürebilirsiniz. Fakat her otomobil parçasında olduğu gibi sanroofların da sık kullanıldığı için zamanla bakım yapılması girmesi ve temizlenmesi önem taşıyor.  Özellikle de toz yoğunluğunun fazla olduğu bir bölgede yaşıyorsanız veya polen, toz gibi etkenlerin havaya karışmasına neden olan aylar içerisindeyseniz. Bu gibi durumlarda cam bölmenin düzenli bir şekilde temizlenmesi ve kirlerden arındırılması daha önemli bir hale geliyor.

Sunroof Bakımı

Sunroof bakımı bu parçanın uzun ömürlü ve verimli kullanımı için oldukça önemli. Sunroof bakımı düzenli bir şekilde yapılmadığında bazı olumsuzlukları beraberinde getirebiliryor. Sunroof temizliği yapılmadığı durumlarda, cam üzerine yapışan kirler, hava almak için açılan pencereden içeriye girebiliyor. Bu durum aracın iç kısmının kirlenmesine ve aynı zamanda araç içi hava kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Sunroof bakımı yaparken;
Sunroofun tepe kısmını silerken ve cam temizliği yaparken çeşitli deterjan karışımlarını kullanabileceğiniz gibi doğal ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Sunroof Bakımı

Sunroof Arızasında Ne Yapılır?

Sunroof elektrik ile çalıştığı için bazı arıza durumlarında çalışmayı durdurabiliyor. Farklı bir ihtimal de sunroofun elektrik probleminden kaynaklı istenildiği gibi kullanılamaması oluyor. Aracınızda sunroof arızası meydana geldiğinde en yakın Otopratik servisine gitmek için oto servis randevusu alabilirsiniz. Randevuyu online olarak yapabileceğiniz gibi oto servis fiyat listesine akıllı cihaz üzerinden ulaşabilirsiniz.